Trupa lui Buia, punctaj maxim după două etape

0
971

• ACS Fotbal Comuna Recea – FC Bistriţa 3-1 (1-0)

ACS Fotbal Comuna Recea a repurtat a doua victorie consecutivă a sezonului din tot atîtea meciuri şi este liderul seriei a V-a din liga a III-a, la egalitate de puncte cu CSM Avântul Reghin. Gruparea pregătită de Romulus Buia şi Ovidiu Mic a trecut pe teren propriu de nou promovata FC Bistriţa cu scorul de 3-1, după ce la pauză avantajul era tot de partea gazdelor – 1-0. Gazdele au controlat în cea mai mare parte ostilităţile celor 90 de minute, dar au avut şi o cădere în partea secundă, oaspeţii profitînd şi restabilind egalitatea pe tabelă.
Recea va deschide scorul în minutul 25, cînd în urma unui corner de pe dreapta, balonul este respins pînă la Chinde, acesta trimite din nou în careu, mingea ajunge la Deac, care trimte în faţa porţii şi Lang reia cu latul din 3 m în poartă: 1-0. Dacă în prima parte oaspeţii s-au apropiat rareori de poarta lui Bota, în schimb au făcut-o în partea secundă. Pe fondul retragerii inexplicabile în defensivă a jucătorilor maramureşeni, bistreţenii vor reintra în partidă. În minutul 68, centrare de pe dreapta a oaspeţilor, balonul îl loveşte în mînă pe Gherman şi asistentul îi indică centralului lovitură de la 11 m, penalty transformat de Miholca: 1-1. Nu trec decît patru minute şi gazdele intră din nou în avantaj. Corner Mureşan şi căpitanul Cuc reia cu capul la colţul scurt de la 6 m: 2-1. Peste alte şapte minute un nou gol în contul gazdelor şi soarta celor trei puncte era pecetluită. Un-doi la 22 m de poarta adversă între Giurgiu şi Şter, ultimul scapă singur cu portarul şi şutează puternic de la 16 m lîngă bară: 3-1. ACS Fotbal Comuna Recea contabilizează alte trei puncte meritate după cum au decurs ostilităţile şi pleacă în noul sezon ca din puşcă, fiind liderul seriei după două etape. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Paşca (88 Serge), Lang, Urs, Gherman, Chinde (66 Taraszkozi), Cuc, Giurgiu, Mureşan (86 D. Sabadîş), Şter, Deac (81 S. David). Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic. • Arbitri: Kovacs Szabolcs (Carei) – Sergiu Neichi (Satu Mare), Ludovic Zifceac (Oradea). Observatori FRF: Dan Costin (Zalău), Monica Rigo (Cluj-Napoca).

Rezultatele etapei a doua: Metalurgistul Cugir – CS Iernut 1-0; CS Oşorhei – CSM Avântul Reghin 1-2; Unirea Jucu – Unirea Dej 1-2; Sănătatea Cluj-Napoca – Recolta Dorolţ 4-0; FC Zalău – Gaz Metan Mediaş II 0-1; ACS Fotbal Comuna Recea – FC Bistriţa 3-1; ASA Târgu Mureş II – AFC Hermannstadt 3-3. Viitorul Ulmeni a stat.
clasament2Etapa viitoare • Vineri, 16 septembrie, ora 17: Metalurgistul Cugir – ASA Târgu Mureş II; FC Bistriţa – Sănătatea Cluj-Napoca; Gaz Metan Mediaş II –  AFC Hermannstadt • Sîmbătă, 17 septembrie, ora 17: CS Iernut – CS Oşorhei; Viitorul Ulmeni – Unirea Jucu; Unirea Dej – ACS Fotbal Comuna Recea; Recolta Dorolţ – FC Zalău. CSM Avântul Reghin stă.