FC Prietenia Baia Mare – AS Vital Baia Mare 6-0 (6-0)

0
343

Cele două cluburi prietene şi-au dat din nou întîlnire într-o nouă confruntare cu caracter amical.

Pentru trupa fondată de Octavian Cioltea disputa cu cei de la AS Vital avea să fie a 577-a partidă din istoria clubului. Mai mult, băieţii conduşi de Ioan Cristea pregăteau cu prilejul acestui amical ultimele detalii înaintea deplasării la Botoşani, pentru un joc cu cei de la Elsaco, dar pînă atunci la finalul acestei săptămîni se va consuma Cupa FC Prietenia. Vitaliştii, în schimb, veneau după o suită de cinci jocuri jucate în doar o săptămînă.
Cu o echipă improvizată, AS Vital Baia Mare a reuşit să menţină scorul imaculat doar opt minute, Attila Piroska deschizînd scorul cu o lovitură liberă directă executată magistral. Cei de la FC Prietenia atacă furibund, izbutind pînă la pauză alte cinci goluri, patru dintre ele semnate de atacantul de 29 de ani Adrian Bogdan. Cel de-al treilea marcator din trupa lui Neluţu Cristea este mijlocaşul ajuns la vîrsta de 44 de ani Alin Petrovan.
În actul secund datele problemei nu se schimbă prea mult, ratările celor de la FC Prietenia, coroborate cu intervenţiile goalkeeperului Marius Marian, fac ca scorul să nu mai sufere modificări. În final echipa fondată acum 41 de ani se impune cu un categoric 6-0, care ne scuteşte de orice comentarii. • Arbitri:  Alexandru Bela, Daiana Lung, Edmond Necula (Baia Mare). • FC Prietenia: Andrei Gâlcă – Iosif Beko, Florin Opriş, Victor Buciu – cpt., Vlad Conţ – Cristian Cristea, Alin Petrovan, Erno Konyicska, Cristian Ruscal – Attila Piroska, Adrian Bogdan. Rezerve: Florin Gherghel, Călin Oşianu, Iosif Mekker. Antrenor: Ioan Cristea. • AS Vital: Marius Marian – Marcel Mihuţ, Flaviu Frişan, Ovidiu Şunea, Paul Pop – Florin Gherghel, Iosif Mekker, Alin Budea, Cristian Bârle – Vasile Rus, Cristian Bora. Antrenori: Cristian Morocoş, Marcel Mihuţ.