Nou promovata cîştigă derby-ul Maramureşului

0
389

• ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Ulmeni 1-2 (0-2) •

Nou promovata Viitorul Ulmeni a cîştigat derby-ul Maramureşului cu ACS Fotbal Comuna Recea contînd pentru etapa a patra a ligii a III-a, seria a V-a. Trupa antrenată de Dorin Toma şi Dănuţ Sabou s-a impus chiar pe terenul formaţiei pregătită de Romulus Buia şi Ovidiu Mic cu scorul de 2-1, după ce la pauză avantajul era de 2-0. Viitorul Ulmeni a fost echipa care şi-a dorit mai mult obţinerea punctelor puse în joc, a arătat ca o echipă foarte disciplinată tactic şi excelent aşezată în teren. Prima parte a aparţinut în totalitate oaspeţilor, care au şi marcat de două ori, dar în partea secundă ostilităţile s-au mai echilibrat, Recea reducînd din diferenţă. Golul în poarta gazdelor pică repede, în minutul 5, cînd în urma unei centrări în careu, balonul ajunge la Ardeleanu, acesta recentrează şi Feraru reia din cădere, cu capul, din 3 m, dintre doi adversari: 0-1. Viitorul Ulmeni îşi va majora avantajul în minutul 34, Borota prinzînd un şut de excepţie direct la vinclu, de la aproximativ 25 de m: 0-2. Recea va reintra în partidă odată cu golul marcat de Bota din penalty în minutul 51, ce-i drept foarte uşor acordat: 1-2. Gazdele mai solicită un penalty în partea secundă, acum evident, la un fault comis de Ignat asupra lui Deac, dar centralul nu acordă nimic. Finalul îi regăseşte pe cei de la Viitorul Ulmeni învingători şi neînvinşi în actuala stagiune după trei etape disputate. Recea se află la primul eşec din campionat, dar cele două combatante maramureşene au demonstrat că pot face o figură frumoasă în actualul campionat.

• Stadionul din satul Săsar. Spectatori, aproximativ 600. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Paşca (Tarackozi ’46), L. Lang, Urs, V. Gherman – Cuc – cpt. (David ’46), Giurgiu, Şter, Mureşan – Chinde, Deac (Asăujan ’82). Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic. • Viitorul Ulmeni: G. Danciu – Ignat (P. Gherman ’73), Vanca – cpt., R. Trif, Şerban – Ardeleanu, Moş (D. Sabou ’64), Borota, Balmoş (S. Chiorean ’67) – Feraru, M. Gherman (Boje ’59). Antrenori: Dorin Toma, Dănuţ Sabou. • Arbitri: Mircea Ardelean (Arad) – Alin Mureşan (Cluj), Claudiu Doarvas (Hunedoara). Observatori FRF: Marian Salomir (Cluj), Emil Kemenes (Baia Mare).

acs-fotbal-comuna-recea-viitorul-ulmeni-1-2-0-2Rezultatele etapei 4: CS Oşorhei – Metalurgistul Cugir 0-4; Unirea Jucu – CSM Avântul Reghin 2-0; Sănătatea Cluj-Napoca – Unirea Dej 3-0; FC Zalău – FC Bistriţa 1-0; ASA Târgu Mureş II – Gaz Metan Mediaş II 0-3; ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Ulmeni 1-2; AFC Hermannstadt – Recolta Dorolţ 3-1. CS Iernut a stat.
Etapa viitoare • Vineri, 30 septembrie, ora 17: CS Oşorhei – ASA Târgu Mureş II; FC Bistriţa – AFC Hermannstadt; Viitorul Ulmeni – Sănătatea Cluj-Napoca • Sîmbătă, 1 octombrie, ora 18: CS Iernut – Unirea Jucu; Avântul Reghin – ACS Fotbal Comuna Recea; Unirea Dej – FC Zalău; Recolta Dorolţ – Gaz Metan Mediaş II. Metalurgistul Cugir stă.