Debut anticipat pentru băimărence

0
507

• CSŞ Caracal – CS Minaur Baia Mare 25-36 (11-17) •

Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Minaur a început cu dreptul ediţia 2016/2017 a Diviziei A, învingînd cu 36-25 în deplasare la CSŞ Caracal. La pauza jocului, cele două echipe au fost despărţite de şase goluri, scor 17-11 pentru echipa oaspete.
Începutul de joc a fost echilibrat, cele două echipe mergînd de la egal la egal în primele zece minute, scor 2-2 (min. 5), 4-4 (min. 10). CS Minaur s-a distanţat pentru prima dată la trei goluri în minutul 14, scor 4-7, motiv pentru care banca tehnică a echipei din Caracal a solicitat time-out, insuficient, deoarece echipa noastră a dus scorul la 7-14 cu şapte minute înainte de finalul primelor 30 de minute. La pauză, CS Minaur a intrat la cabine cu un avantaj de şase goluri, scor 11-17. Diferenţa de la pauză s-a menţinut şi în prima repriză, pînă în ultimele zece minute ale jocului, cînd CS Minaur s-a distanţat la 8 (22-30, min. 53), respectiv zece goluri (22-32, min. 55). La finalul partidei, CS Minaur s-a impus cu 36-25. • Arbitri: C. Gorina / F. Melencu (Dolj). Minute de eliminare: 10-10. Aruncări de la 7 metri: 6-7 (transformate 5-6). • CSŞ Caracal: Kelemen, Popescu – Stîngă 11, Bozan 6, Stoica 5, Nedeianu 2, Cacoveanu 1, Nemoianu, Stan, Brănişte, Dăbuleanu, Talu, Niţu, Radu, Daogaru. Antrenor: A. Olteanu. • CS Minaur Baia Mare: Cetăţeanu, Năstasă – Rudics 8, Bidaşcu 7, Andriţa 6, Mihai 5, Zegrean 3, Naumenko 3, Teckar 2, Pricop 2, Gaiu, Bledea, Popeanu. Antrenoare: Ioana Marta şi Simona Maior-Paşca.
În etapa următoare CS Minaur va sta, următorul joc pentru echipa noastră fiind programat pe 12 octombrie, atunci cînd vom debuta oficial pe propriul teren împotriva echipei CSM Slatina, în cadrul etapei cu numărul trei din Divizia A. (minaur.ro)

Au cedat în faţa unei favorite la promovare

• CS Extrem Baia Mare – CSM Slatina 28-34 (15-22)
Cealaltă reprezentantă a municipiului în acest eşalon, CS Extrem Baia Mare, a întîlnit pe teren propriu în etapa inaugurală cu una dintre favoritele la promovare, CSM Slatina. Compusă în proporţie de 98 la sută din junioare, Extrem a dat o replică bună adversarului, CSM Slatina avînd în componenţă multe jucătoare cu experienţă şi care au evoluat la nivelul ligii naţionale. Băimărencele au surprins în acest joc cu o atitudine pozitivă, chiar dacă s-a simţit tracul debutului în Divizia A. Aşa cum era de anticipat oaspetele au plecat acasă cu toate cele trei puncte, dar în multe momente elevele antrenorului Adi Popovici s-au luptat de la egal la egal. • CS Extrem Baia Mare: Delia Bohotici, Alexandra Bocut, Flori Băldean – Diana Nichitean 12 (6 din 7 m), Camelia Paşca 8, Adnana Pop 2, Teodora Măgurean 2, Raluca Sas 2, Adriana Tămaş 1, Romina Petruşe 1, Rajko Kinga, Alexandra Filip, Alexandra Roatiş. Antrenor: Adi Popovici.
În etapa viitoare, CS Extrem Baia Mare va merge la CSU Oradea, meci care este programat pentru joi, 29 septembrie.

debut-anticipatRezultatele etapei 1: CSU de Vest Timişoara – ACS Avram Iancu Arad 44-17; CSŞ Caracal – CS Minaur Baia Mare 25-36; CS Extrem Baia Mare – CSM Slatina 28-34; Naţional Braşov – ACS Crişul Chişineu-Criş 44-29; ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe – CSU Reşiţa 26-39; SC Mureşul Târgu Mureş – CSU Oradea 28-23. CS Dacia Mioveni a stat.
Etapa viitoare • Miercuri, 28 septembrie: CS Dacia Mioveni – Naţional Braşov • Joi, 29 septembrie: ACS Crişul Chişineu-Criş – ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe; CSU Reşiţa – CSU de Vest Timişoara; ACS Avram Iancu Arad – SC Mureşul Târgu Mureş; CSU Oradea – CS Extrem Baia Mare; CSM Slatina – CSŞ Caracal. CS Minaur Baia Mare stă.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.