Cupa FC Prietenia, ediţia 2016, cîştigată de echipa organizatoare

0
542

Pe stadionul „Viorel Mateianu” a avut loc Cupa FC Prietenia, ediţia 2016, o competiţie rezervată în exclusivitate echipelor de old-boys. În primul meci al turneului, formaţia din Turţ (judeţul Satu Mare) s-a impus de o manieră categorică – 9-1 (4-0), în faţa celor de la FC Gârdani. Pentru cei din Turţ au punctat Sorin Grigoraş – autor a patru goluri, Chirilă Mariţa şi Mădălin Rus, iar după pauză au dublat avantajul Gherman, respectiv Grigore şi Ioan Fărcaş. Pentru cei din sud-vestul judeţului Maramureş au marcat la jumătatea reprizei secunde din lovitură de la 11 metri Vlăduţ Dumitraş. De remarcat faptul că cele patru reuşite ale lui Sorin Grigoraş aveau să îi aducă acestuia titlul de golgheter. Acelaşi număr de goluri avea să adune şi fosta glorie a fotbalului român şi cel maghiar, Attila Piroska, cel care la final a fost declarat ca fiind cel mai tehnic jucător. • Arbitri: Alexandru Bela, Daiana Lung, Bogdan Mureşan. • AS Construct Turţ: Sorin Tilion, Vasile Piţ, Petre Diude, Daniel Zimbru, Vasile Rus, Ioan Farcaş, Grigore Farcaş, Cătălin Mariţa, Mădălin Rus, Sorin Grigoraş, Chirilă Mariţa. Rezerve: Ioan Ciuta, Vasile Călin, Cristian Vasc, Puiu Puşcaş, Grigore Gherman, Nicolae Ştef, Grigore Lucuţ, Vasile Mândocă, Vasile Rus, Grigore Mariţa, Vasile Leş. Antrenor: Ioan Florin Lucuţ. • FC Gârdani: Nicolae Pop, Cosmin Băbaş, Cosmin Rus, Daniel Ardelean, Tămaş Gabor, Vlăduţ Dumitraş, Daniel Dumitraş, Ovidiu Pop, Paul Barbul, Alin Tânc. Rezerve: Daniel Dragoş, Gabriel Dumitraş, Gheorghe Pop, Marius Rogojan, Daniel Botiş, Mitică Borodi, Andrei Frişan, Andrei Bran, Ionică Giurgiu.
Istoria avea să se repete şi în cel de-al doilea joc. Cei din Gârdani aveau să cadă victime băieţilor conduşi de pe margine de Neluţu Cristea. Pe fondul unei dominări cvasi-totale, băimărenii reuşesc încă din primul mitan să clarifice ecuaţia acestei partide. Cu excepţia fundaşului de 41 de ani Călin Oşianu, dar şi a celor doi mijlocaşi Alin Petrovan şi Erno Konyicska (toţi trei cu cîte un gol), pentru FC Prietenia au reuşit cîte o dublă cele două vîrfuri, Attila Piroska şi Adrian Bogdan, precum şi mijlocaşul Cristi Ruscal, în final băimărenii impunîndu-se cu 9-1. La fel ca şi în prima partidă cei din Gârdani reuşesc golul de onoare din lovitură de la 11 metri transformată de acelaşi Vlăduţ Dumitraş. • Arbitri: Vlad Mare – Daiana Lung, Edmond Necula. • FC Prietenia Baia Mare: Andrei Gâlcă, Iosif Beko, Florin Opriş, Cosmin Hotya, Cristian Cristea, Alin Petrovan, Erno Konyicska, Vlad Conţ, Cristian Ruscal, Adrian Bogdan, Attila Piroska. Rezerve: Victor Buciu, Claudiu Bran, Ştefan Sarca, Călin Oşianu, Toma Coteţ, Florin Gherghel, Iosif Mekker. Antrenor: Ioan Cristea. • FC Gârdani: N. Pop, Băbaş, Rus, D. Ardelean, T. Gabor, V. Dumitraş, D. Dumitraş, O. Pop, P. Barbul, A. Tânc. Rezerve: D. Dragoş, G. Dumitraş, Gh. Pop, Rogojan,  Botiş, Borodi, Frişan, A. Bran, I. Giurgiu.
Meciul ce avea să stabilească cîştigătoarea acestei ediţii a Cupei FC Prietenia, dintre echipa organizatoare şi AS Construct Turţ, avea să fie oarecum mai echilibrat, deşi tabela suferă prima modificare în minutul 4, autor Alin Petrovan. Pînă la pauză Attila Piroşka dublează avantajul echipei sale. În ultimele zece minute ale celui de-al doilea mitan, Konyicska măreşte ecartul la trei lungimi, pentru ca în minutul 55 acelaşi Attila Piroska să îşi treacă în cont a patra reuşită personală. Cu scorul final de 4-0 FC Prietenia îşi adjudecă acest trofeu de suflet. • Arbitri: Vlad Mare – Edmond Necula, Bogdan Mureşan. • FC Prietenia Baia Mare: Gâlcă, Beko, Fl. Opriş, C. Hotya, Cr. Cristea, Petrovan, E. Konyicska, Conţ, Cr. Ruscal, A. Bogdan, Piroska. Rezerve: Buciu, Cl. Bran, Sarca, Oşianu, T. Coteţ, Gherghel, Mekker. Antrenor: Ioan Cristea. • AS Construct Turţ: Tilion, Piţ, Diude, Zimbru, Rus, I. Farcaş, Gr. Farcaş, Mariţa, M. Rus, Grigoraş, C. Mariţa. Rezerve: Ciuta, V. Călin, Cr. Vasc, Puşcaş, Gherman, Ştef, Gr. Lucuţ, Mândoca, V. Rus, Gr. Mariţa, Leş. Antrenor: Ioan Florin Lucuţ.
Odată cu disputarea celor două meciuri, FC Prietenia a bifat meciurile 578 şi 579 din întreaga istorie a clubului. Per total s-au marcat 24 de goluri, dintre care 13 semnate de cei de la FC Prietenia. Pe lista marcatorilor formaţiei gaz­dă s-au regăsit un număr de şase jucători, dintre care un fundaş – Călin Oşianu, trei mijlocaşi – Alin Petrovan, Cristian Ruscal şi Erno Konyicska, în speţă doi fotbalişti cu profil ofensiv, Attila Piroska şi Adrian Bogdan. Cu excepţia lui Oşianu şi a celor patru „bijuterii” semnate de Attila Piroska, toţi ceilalţi patru şi-au trecut în cont cîte două goluri.