Am pierdut ultimul amical

0
295

CSVM Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-1 (25, 14, -22, 22)

Partida amicală disputată sîmbătă a încheiat seria meciurilor de pregătire din această perioadă precompetiţională, atît pentru CSVM Zalău cît şi pentru Ştiinţa Explorări Baia Mare.
Cele două formaţii se vor întîlni din nou în data de 19 octombrie, de data aceasta într-un meci oficial, care se va disputa în Baia Mare, în cadrul etapei a 2-a a campionatului. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Kaszap, Kovacs, Coasă, Lupu, Didorciuc, Ţuţea, Domingos (libero). Au mai jucat: Cherbeleaţă, Râpeanu, Nagy, Socaciu, Sushkov şi Balog (libero). Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop.

Cu VCM LPS Piatra Neamţ în sferturile Cupei României

Sîmbătă s-au disputat trei partide din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, jocuri care au fost precedate în data de 1 octombrie de meciul preliminar dintre Bacău şi Dinamo, toate jucate într-o singură manşă. Rezultatele înregistrate • Tur preliminar (1 octombrie): Ştiinţa Bacău – Dinamo Bucureşti 3-2 • Optimi de finală (8 octombrie): CSM Bucureşti – Steaua Bucureşti (meci amînat) (1); Ştiinţa Bacău – Tricolorul LMV Ploieşti 1-3 (2); Unirea Dej – Banatul Caransebeş 3-2 (3); VCM LPS Piatra Neamţ – Universitatea Cluj 3-1 (4) • Sferturi de finală (tur-retur, 16 şi 23 noiembrie 2016): Unirea Dej – CSVM Zalău (5); Arcada Galaţi – învingătoarea dintre CSM Bucureşti şi Steaua (6); VCM LPS Piatra Neamţ – Ştiinţa Explorări Baia Mare (7); SCMU Craiova – Tricolorul LMV Ploieşti (8) • Semifinale (tur-retur, 25 ianuarie 2017 şi 8 februarie 2017): învingătoarea meciului (8) – învingătoarea meciului (6); învingătoarea meciului (5) – învingătoarea meciului (7).
Sferturile şi semifinalele Cupei României se dispută după sistemul tur-retur, urmînd să se califice echipa care acumulează mai multe puncte în cele două manşe. Se vor acorda 3 puncte pentru victorie cu 3-0 sau 3-1, 2 puncte pentru victorie cu 3-2, 1 punct pentru înfrîngere cu 2-3, 0 puncte pentru înfrîngere cu 0-3 sau 1-3. Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manşe, se va disputa setul de aur (pînă la 15) pentru stabilirea echipei calificate, indiferent de setaveraj.
Finala Cupei României se va juca într-o singură manşă, în data de 30 aprilie 2017.