Gazdele, cîştig de cauză în derby

0
405

• CS Minaur Baia Mare – CSM Slatina 24-22 (11-9)

CS Minaur Baia Mare a avut cîştig de cauză în derby-ul etapei a treia de pe teren propriu cu CSM Slatina. Elevele antrenate de Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta au cucerit cele trei puncte după victoria la două goluri – 24-22 (11-9), în urma unui meci echilibrat, aprig disputat, în care oricare dintre formaţii putea să-şi apropie victoria. Am văzut două grupări care vor lupta pînă la finalul campionatului pentru prima poziţie în clasament, dar trebuie să specificăm faptul că nivelul în Divizia A este unul foarte scăzut, majoritatea echipelor dînd credit jucătoarelor foarte tinere, cum este şi cazul echipei băimărene. Desigur, jucătoarele de la CS Minaur pot creşte în valoare de la meci la meci lîngă jucătoarele cu experienţă precum Claudia Cetăţeanu, Jenica Rudics sau Raluca Mihai. Este prematur să vorbim despre promovare în acest moment, fiind început de campionat, dar se poate construi o bună echipă pentru viitoarele sezoane, sau poate chiar din acesta, cu condiţia ca CS Minaur să mai aducă încă cel puţin două jucătoare cu experienţă.
Partida a debutat sub semnul echilibrului, aşa cum de altfel s-a întîmplat pe tot parcursul derby-ului – 2-2 (4′), 4-4 (14′). CS Minaur va lua un avans pentru prima oară de două goluri în minutul 16 – 6-4 şi 7-5 (18′). Cu un minut înainte de finalul primei părţi oaspetele preiau conducerea – 8-9. Gazdele înscriu de trei ori consecutiv şi intră la cabine cu avantaj de două goluri – 11-9. Începutul părţii secunde este favorabil băimărencelor, ce se distanţează la patru goluri – 13-9 (32′). La mijlocul reprizei a doua oaspetele reintră în meci, restabilind egalitatea la 16 în minutul 45. De aici se merge cap la cap pînă cu şase minute înainte de final. CS Minaur face 22-20 (54′), avantaj care şi-l va păstra pînă la ultimul fluier – 24-22. Băimărencele obţin victoria împotriva unei favorite la primul loc, dar drumul este lung pentru a vorbi de o promovare încă din primul sezon. • Sala polivalentă “Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 700. • Arbitri: Gabriel Badiu – Ioan Barbu (Cluj-Napoca). • Aruncări de la 7 m: 6-12 (transformate: 5-8; au ratat: Rudics, respectiv Drăghici 3, Andrei). Minute de eliminare: 8-12.
• CS Minaur Baia Mare: Claudia Cetăţeanu (9 intervenţii, a apărat un 7 m), Andreea Năstasă (2 intervenţii, a apărat un 7 m) – Rudics 7 (5 din 7 m), Alexandra Pricop 5, Bianca Zegrean 4, Oana Bidaşcu 3, Cristina Andriţa 2, Adriana Naumenko 2, Iulia Bledea 1, Raluca Mihai, Andreea Tecar, Daiana Gaiu, Petruţa Argyelan. Antrenori: Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta.
• CSM Slatina: Diaconu (5 intervenţii, a apărat un 7 m), Nagy (8 interventii) – Drăghici 8 (7 din 7 m), Ostase 5, Andrei 5 (1 din 7 m), Popescu 2, Constantinescu 2, Moisin, Vesca, Fulgoi, Lăcătuş, Amoagdei. Antrenor: Victoria Bora.

clasRezultatele etapei 3: ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe – CS Dacia Mioveni 34-29; SC Mureşul Târgu Mureş – CSU Reşiţa 20-24; CSU de Vest Timişoara – ACS Crişul Chişineu-Criş 41-24; CSŞ Caracal – CSU Oradea 30-38; CS Minaur Baia Mare – CSM Slatina 24-22. CS Extrem Baia Mare şi Naţional Braşov au stat.

Etapa viitoare (duminică, 16 octombrie): ACS Crişul Chişineu-Criş – SC Mureşul Târgu Mureş; CSU Reşiţa – CS Extrem Baia Mare; CS Dacia Mioveni – CSU de Vest Timişoara; CSU Oradea – CS Minaur Baia Mare (ora 13). Partida Naţional Braşov – ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe s-a disputat ieri. CSŞ Caracal şi CSM Slatina stau.