În ultima secundă a venit şi primul succes pe prima scenă

0
460

• BCM Olimpic Baia Mare – Dinamo Bucureşti 78-75 (25-20, 11-25, 17-14, 25-16)

Moment istoric pentru BCM Olimpic Baia Mare, care a cucerit primul succes de la promovarea în Liga Naţională şi din istoria clubului, formaţia antrenată de Sebastian Man obţinînd în ultima secundă victoria de pe teren propriu cu Dinamo Bucureşti, cu scorul de 78-75 (25-20, 11-25, 17-14, 25-16). Victoria este cu atît mai frumoasă cu cît băimărenii au avut o revenire senzaţională, de la -14 puncte, şi ea a venit împotriva unui adversar cu care echipa noastră se află în luptă directă pentru evitarea retrogradării. Aproximativ 700 de spectatori au stat cu sufletul la gură pentru a afla deznodămîntul acestei partide, aceştia neavînd ce regreta, plecînd acasă fericiţi, favoriţii lor făcînd un meci mare. La conferinţa dinaintea partidei cei de la BCM Olimpic spuneau că vor face un meci mare şi s-au ţinut de cuvînt.
Băieţii antrenaţi de Sebastian Man au intrat puternic în joc, cîştigînd primul sfert cu 25-20. La finalul primului act, Adrian Movileanu a înscris pentru trei puncte, aducînd echipei sale o diferenţă mulţumitoare. Sfertul al doilea a fost pierdut de băimăreni cu scorul de 11-25. Băimărenii au dat semne de revenire şi şi-au adjudecat sfertul trei cu 17-14. În ultimul sfert, cu 11 secunde înainte de finalul partidei tabela a arătat egal la 75. Sebastian Man a cerut time out şi se pare că indicaţiile acestuia au adus victoria în vestiarul băimărean. Cu o secundă înainte de expirarea timpului, Michael Smith aruncă de la trei puncte şi aduce o victorie spectaculoasă în rîndurile BCM Olimpic Baia Mare şi a suporterilor. „Mă bucur enorm pentru această victorie. Mă simt minunat. Am muncit foarte mult pentru această victorie”, a spus la finalul partidei Michael Smith.
„A fost o muncă de echipă. Am reuşit să facem o partidă spectaculoasă şi am terminat cu un coş în ultima secundă. Este o diferenţă mare să joci cu sala plină sau cu suporterii alături de tine. Pentru noi ei au fost al şaselea jucător. Fiecare meci îl luăm pas cu pas şi sperăm ca pe viitor să mai aducem victorii”, a spus, extrem de fericit, Sebastian Man. • Statistica meciului: 30/67 – 31/67. Aruncări de 2 puncte: 20/41 – 23/43. Aruncări de 3 puncte: 10/26 – 8/24. Libere: 8/15 – 5/7. Recuperări: 46-29. Pase decisive: 21-23. Turnovers: 15-8.
• BCM Baia Mare: Luka Pajkovic – 18 p (3×3), 4 rec, 1 pd; Milos Macura – 10 p (2×3), 4 rec, 2 pd; Vlad Dumitrescu – 5 p (1×3), 1 rec, 4 pd; Michael Smith – 14 p (2×3), 6 rec, 2 pd; Marko Pavlovic – 9 p, 6 rec, 4 pd; Steve Rosemond – 6 p (1×3), 7 rec, 4 pd; Vasile Dunca (nu a intrat); Florin Ilicov; Lucian Ţîbîrnă; Andrei Dohi – 9 p, 8 rec, 2 pd; Marius Ciotlăuş – 2 p, 3 rec; Adrian Movileanu – 5 p (1×3), 2 rec, 2 pd. Antrenori: Sebastian Man şi Dan Donca.
• Dinamo Bucureşti: Joseph Thomasson – 13 p (1×3), 1 rec, 6 pd; Marko Sutalo – 13 p (3×3), 2 rec, 6 pd; Iulian Orbeanu – 19 p (3×3), 4 rec, 1 pd; Herbert Graham – 6 p, 6 rec, 3 pd; Rajko Kljajevic – 10 p, 2 rec, 1 pd; Cezar Stănescu; Adrian Roşu; Danilo Tasic – 9 p (1×3), 9 rec, 3 pd; Radu Virna 3 p, 2 rec, 3 pd; Sebastian Ionescu – 2 p. Antrenori: E. Ilie şi V. Căruţaşu.

Rezultatele etapei 5: SCMU Craiova – Phoenix Galaţi 80-69; BCM Olimpic Baia Mare – Dinamo Bucureşti 78-75; CSU Sibiu – U BT Cluj-Napoca 84-87; BC SCM Timişoara – BCMU Piteşti 76-57; Steaua CSM Eximbank Bucureşti – CSM CSU Oradea 90-86. BC Mureş Târgu Mureş a stat.
untitled-3
Etapa viitoare (sîmbătă, 29 octombrie): U BT Cluj-Napoca – BCM Olimpic Baia Mare; Dinamo Bucureşti – BC CSU Atlassib Sibiu; CSM CSU Oradea – SCMU Craiova; Phoenix Galaţi – Steaua CSM Eximbank Bucureşti; BC Mureş Târgu Mureş – BC SCM Timişoara. BCMU Piteşti stă.