Victorii pentru Minaur şi Extrem în etapa a noua

0
530

Handbalistele celor două echipe băimărene, CS Minaur şi CS Extrem, nu au rămas datoare băieţilor, şi au obţinut maximum de puncte în etapa a noua a Diviziei A, Seria B, în ultima etapă din 2016. Atît Minaur, cît şi Extrem au evoluat pe teren propriu şi au trecut de Naţional Braşov, respectiv CSU de Vest Timişoara.
Dacă în cazul formaţiei antrenate de Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta partida cu gruparea antrenată de Carmen Buceschi s-a dovedit una facilă, scor 45-29 (22-16), cea pregătită de Adi Popovici a avut un meci mai dificil, dar tranşat cu victoria echipei noastre cu scorul de 28-25 (16-12).
Doar primele 15 minute ale disputei dintre CS Minaur şi Naţional Braşov au fost echilibrate, în care cele două combatante au mers de la egal la egal. La scorul de 12-11, băimărencele au marcat de patru ori consecutiv, pentru ca la pauză diferenţa să fie de şase goluri în favoarea gazdelor – 22-16. Partea secundă a fost fără istoric, cu CS Minaur dominînd autoritar, iar la şapte minute de la reluare avantajul să fie de opt goluri – 27-19. Diferenţa s-a dublat pînă la finalul celor 60 de minute şi CS Minaur a învins cu 45-29. Trei puncte care fac ca băimărencele să se apropie la trei puncte de primele două locuri, dar avînd un joc în minus.
CS Extrem a ajuns la cinci victorii în acest sezon, după ce a învins pe teren propriu pe CSU de Vest Timişoara cu scorul de 28-25 (16-12). Succes care menţine gruparea antrenată de Adi Popovici pe locul cinci la finalul acestui an, cu 15 puncte. Băimărencele şi-au asigurat cele trei puncte în urma unui meci în care a menţinut tot timpul controlul jocului şi în care Diana Nichitean a marcat de zece ori. CS Extrem a condus cu patru goluri la mijlocul partidei – 16-12, pentru ca la final diferenţa cu care au cîştigat elevele lui Adi Popovici să fie de trei goluri – 28-25. • CS Extrem Baia Mare: Delia Bohotici, Alexandra Bocut, Flori Băldean – portari, Teodora Măgurean 7 goluri, Kinga Rajko, Diana Nichitean 10, Romina Petruşe 4, Camelia Paşca 1, Alexandra Filip 1, Alexandra Roatiş, Adriana Tămaş 1, Adnana Pop 2, Alina Bota 2. Antrenor: Adi Popovici.

Rezultatele etapei 9: CSM Slatina – CS Dacia Mioveni 36-17; CS Extrem Baia Mare – CSU de Vest Timişoara 28-25; CSU Oradea – ACS Crişul Chişineu-Criş 41-29; CS Minaur Baia Mare – Naţional Braşov 45-29. CSU Reşiţa, ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe şi SC Mureşul Târgu Mureş au stat.
Etapa viitoare (duminică, 8 ianuarie 2017): SC Mureşul Târgu Mureş – CS Extrem Baia Mare; ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe – CS Minaur Baia Mare; Naţional Braşov – CSM Slatina; CS Dacia Mioveni – CSU Oradea. CSU de Vest Timişoara, ACS Crişul Chişineu-Criş şi CSU Reşiţa stau.