Victorie clară şi au urcat pe locul secund

0
434

• ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe – CS Minaur Baia Mare 25-44 (10-20) •

CS Minaur a început anul 2017 cu o victorie la ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe, în etapa 10 a Diviziei A, Seria B, băimărencele impunîndu-se la o diferenţă de 19 goluri – 25-44 (10-20). Cum era de anticipat, formaţia antrenată de Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta nu a avut nici un fel de emoţie în obţinerea celor trei puncte, succes care duce echipa noastră pe locul secund, la trei puncte de recuperat faţă de liderul Mureşul Tg. Mureş.
Echilibrul disputei dintre Sfântu Gheorghe şi CS Minaur s-a menţinut pînă la scorul de 8-8. De aici, oaspetele au marcat de douăsprezece ori, iar gazdele numai de două ori şi după primele 30 de minute băimărencele aveau un avantaj de zece goluri – 10-20. Nici în partea a doua oaspetele nu au redus ritmul şi diferenţa a crescut şi mai mult, astfel că la finalul partidei CS Minaur a învins cu 25-44. • CS Minaur Baia Mare: Andreea Nastasă, Claudia Cetăţeanu – Andriyana Naumenko (9 goluri), Cristina Andriţa (7), Bianca Zegrean (7), Iulia Bledea (5), Oana Bidaşcu (4), Alexandra Pricop (4), Jenica Rudics (3), Andreea Tecar (3), Petruţa Argyelan (2), Daiana Gaiu, Raluca Mi­hai. Antrenori: Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta.

Eşec la lider

• SC Mureşul Târgu Mureş – CS Extrem Baia Mare 33-29 (16-14) •
Trupa antrenată de Adi Popovici a pierdut întîlnirea de pe terenul liderului SC Mureşul Târgu Mureş cu scorul de 33-29 (16-14). Junioarele de la CS Extrem au oferit o replică excelentă unui adversar mult mai bine cotat şi în primele 11 minute ale disputei au condus la două goluri. Treptat, gazdele au preluat iniţiativa şi s-au desprins la cinci goluri. Adi Popovici solicită time-out, timp de odihnă binevenit şi oaspetele se apropie la două goluri, diferenţă cu care se şi încheie prima parte – 16-14. Diferenţa înregistrată după primele 30 de minute se menţine şi în repriza a doua, junioarele Extrem-ului neavînd forţa şi experienţa să întoarcă soarta partidei. Pe final, SC Mureşul se desprinde la patru goluri şi se impune cu 33-29, păstrîndu-şi locul din clasament, iar CS Extrem rămînînd şi după această etapă pe locul cinci. • CS Extrem Baia Mare: Delia Bohotici, Alexandra Bocut, Flori Beldean – Teodora Măgurean 6, Diana Nichitean 1, Ştefania Roatiş, Romina Petruse 7, Camelia Paşca 1, Alexandra Filip 2, Adnana Pop 6, Kinga Rajko, Alina Bota 6. Antrenor: Adi Popovici.

acs-sepsi-sic-sfantu-gheorghe-cs-minaur-baia-mare-25-44-10-20Rezultatele etapei 10: Naţional Braşov – CSM Slatina 21-31; CS Dacia Mioveni – CSU Oradea 26-32; ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe – CS Minaur Baia Mare 25-44; SC Mureşul Târgu Mureş – CS Extrem Baia Mare 33-29. CSU de Vest Timişoara, ACS Crişul Chişineu Criş şi CSU Reşiţa au stat.
Etapa viitoare (duminică, 15 ianuarie): CSU Reşiţa – ACS Crişul Chişineu-Criş; CSU Oradea – Naţional Braşov; CSM Slatina – ACS Sepsi-Sic Sfântu Gheorghe; CS Minaur Baia Mare – CSU de Vest Timişoara. CS Dacia Mioveni, SC Mureşul Târgu Mureş şi CS Extrem Baia Mare stau.