Un simplu antrenament, cu public

0
435

CS Minaur Baia Mare – CSU Politehnica Timişoara 39-26 (24-13)

CS Minaur Baia Mare şi-a respectat blazonul de lider şi în etapa 16 a Diviziei A, Seria B, a învins, fără emoţii, lanterna roşie, CSU Politehnica Timişoara, scor 39-26 (24-13). Un meci în care tehnicianul Raul Fotonea şi-a permis să odihnească doi dintre jucătorii experimentaţi, Alexandru Sabou şi Bogdan Mihai, cei doi privind partida din tribune. Avînd în faţă un adversar modest, antrenorul liderului a dat posibilitatea jucătorilor tineri să se afirme, aceştia avînd o evoluţie bună şi în care nu au dat nici o şansă adversarului.
Băimărenii au început furibund partida cu timişorenii şi în minutul 6 conduceau cu 4-0. La jumătatea primei reprize gazdele vor avea avantaj de şase goluri – 11-5 (16′), fiind evident faptul că liderul are un meci facil. Diferenţa va tot creşte, astfel că înainte cu un minut de finalul celor 30 de minute Minaur se va desprinde la plus zece – 22-12, dar pînă la urmă repriza se va încheia cu un avantaj de unsprezece goluri – 24-13. Partea secundă se dispută în aceleaşi coordonate, cu jucătorii băimăreni încercînd să se desprindă şi mai concludent. Pînă spre finalul întîlnirii elevii lui Raul Fotonea vor păstra un avantaj în jurul cifrei zece, doar în ultimele cinci minute venind o diferenţă şi mai mare: 36-24 (55′), 38-25 (57′). CS Minaur învinge în final cu 39-26 şi îşi păstrează diferenţa de două puncte faţă de CSM Oradea. • Sala polivalentă „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 250 (plătitori 172). • Arbitri: Remus Ardelean/Mihai Botez (Arad). • Aruncări de la 7 m: 3-0 (transformate 2-0; a ratat Mureşan). Minute de eliminare: 2-4. • CS Minaur Baia Mare: Bucătaru (10 intervenţii, a marcat 1 gol), Simulescu (5 intervenţii) – Bodnărescu 6, Szabo 6, Y. Pop 6, Mledenciu 5, A. Câmpan 4 (1 din 7 m), R. Farcaş 4 (1), A. Farcaş 3, Căbuţ 1, Marta 1, R. Nagy 1, T. Botea 1, Mureşan. Antrenor: Raul Fotonea.

Învinşi pe final: CSM Oradea – Academia de Handbal Minaur Baia Mare 24-20 (9-9)

Academia de Handbal Minaur nu a repetat isprava din etapa trecută şi pe terenul locului secund şi a pierdut confruntarea de la CSM Oradea cu scorul de 20-24 (9-9). Totuşi, juniorii lui Florin Mironescu şi Silviu Surducan au avut o prestaţie excelentă, în multe momente evoluînd de la egal la egal cu o echipă mult mai experimentată.
Prima parte a disputei s-a consumat sub semnul echilibrului în cea mai mare parte, doar în ultimele zece minute cele două echipe aflîndu-se în avantaj. Orădenii au condus cu 8-5 (21′), dar juniorii Academiei au avut o revenire extraordinară şi au marcat de patru ori consecutiv – 8-9 (28′). La pauză s-a intrat la egalitate, 9-9, anunţîndu-se o repriză secundă interesantă. În partea a doua coordonatele nu s-au prea schimbat, doar că ambele formaţii s-au aflat într-un uşor avantaj. Mai experimentate, gazdele rezolvă, totuşi, ecuaţia învingătoarei, şi în minutul 49 se desprind la şase goluri – 22-16. Patru goluri consecutiv marcate de oaspeţi fac ca finalul de partidă să devină mai palpitant – 22-20 (58′). Însă echipa de pe locul doi nu riscă şi mai înscrie de două ori pînă la final şi duelul dintre cele două combatante se termină 24-20 în detrimentul orădenilor. • Aca­demia de Handbal Minaur: Niculai, Balint – Boşca 10, Pomian 5, Bărbuş 2, Lenghel 2, Dedea 1, Makaria, Do­bra, Miţicuş, Cozma, Criste, Boer. Antrenori: Florin Mironescu şi Silviu Surducan.

clas_handbalRezultatele etapei 16: CS Minaur Baia Mare – CSU Politehnica Timişoara 39-26; Universitatea Craiova – CS Universitatea Cluj-Napoca 28-28; CNE Sighişoara – CSU CNOT Braşov 25-37; CSM Oradea – Academia de Handbal Minaur Baia Mare 24-20. HC Sibiu, HCM Sighişoara şi CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu au stat.

Etapa viitoare (sîmbătă, 11 martie): CSU Politehnica Timişoara – Universitatea Craiova; CS Universitatea Cluj-Napoca – CSM Oradea; Academia de Handbal Minaur Baia Mare – CNE Sighişoara; HCM Sighişoara – HC Sibiu. CS Minaur Baia Mare, CSU CNOT Braşov şi CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu stau.