Noi cu greşelile, ei cu golurile

0
162

• Unirea Jucu – Viitorul Ulmeni 4-0 (1-0) •

Noi cu greşelile, ei cu golurile, cam acestea ar fi concluziile partidei dintre Unirea Jucu şi Viitorul Ulmeni, încheiate cu victoria gazdelor, cu scorul de 4-0 (1-0). Jucătorii lui Dorin Toma şi Dănuţ Sabou au comis nepermis de multe greşeli, golurile echipei antrenate de Adrian Iencsi venind în urma unor gafe imense în defensiva oaspeţilor. De asemenea, maramureşenii au arătat mari lacune la faza de finalizare, irosind două situaţii cu poarta goală. Şi încă o dată s-a dovedit că în asemenea situaţii fotbalul te pedepseşte. Nu putem spune că oaspeţii au avut o evoluţie modestă, doar că au comis prea multe greşeli pe cele două faze, Unirea Jucu profitînd aproape de orice situaţie. Duelul de vineri după-amiază a debutat cu o ocazie mare în dreptul echipei lui Toma, Balmoş, în secunda 30, trimiţînd din poziţie favorabilă, din numai 6 m, în portar. Viitorul Ulmeni a căutat, în continuare, să închidă bine culoarele către poarta lui Danciu, iar pe faza ofensivă să desfacă apărarea trupei lui Iencsi. Şi au existat cîteva oportunităţi în prima parte, oaspeţii aducînd foarte bine balonul pînă în preajma careului advers, dar aici nu mai găseau soluţii. Unirea Jucu va deschide scorul înainte cu cinci minute de finalul primelor 45 de minute. Ignat greşeşte decisiv, pasează mingea la Covaciu, acesta rămîne singur cu Danciu şi înscrie: 1-0. Partea a doua debutează cu o ocazie rarisimă pentru oaspeţi. În minutul 50, R. Ardeleanu scapă singur cu portarul gazdelor, în zonă centrală, îl culcă pe acesta din fentă, dar trimite, inexplicabil, din numai 8 m, mult peste poartă. Iar după această fază Unirea Jucu va mai înscrie de trei ori, profitînd de naivităţile din defensiva oaspeţilor. În minutul 58, Ignat încearcă să şuteze într-un adversar pentru a obţine un aut de poartă, din clinciul respectiv balonul rămîne la Maxin, care centrează în faţa porţii şi Hauşi, nepresat de nimeni, îşi introduce balonul în propria poartă: 2-0. Peste alte trei minute o nouă gafă în apărarea Ulmeniului şi un nou gol pentru gazde. Anişoreac iese greşit din poartă şi Banydi trimite cu capul peste acesta în poarta goală: 3-0. În fine, ultimul gol al partidei se va consuma în minutul 78, Bucur reluînd cu capul o centrare de pe dreapta: 4-0. Boje are şansa golului de onoare în minutul 82, dar tînărul jucător trimite în plasa laterală, după ce-l driblează pe Ţicrea şi poarta rămăsese goală.

Unirea Jucu: Ţicrea – Gîţ, Tonko, Pintea, Trăistar, Covaciu, Şut, Brumă (73 Budică), Dan Gabriel (53 Maxin), Banydi (61 A. Pop), Bucur (83 Cocan). Antrenor: Adrian Iencsi.
Viitorul Ulmeni: Danciu (46 Anişoreac) – Hauşi (67 Boje), Ignat (67 Tămaş), S. David, Şerban, Moş, Borota, Lihet, R. Ardeleanu, Balmoş (71 C. Tutuţa), Feraru. Antrenori: Dorin Toma şi Dănuţ Sabou.
Cealaltă formaţie din Maramureş participantă în Liga a III-a, ACS Fotbal Comuna Recea, trebuie să joacă sîmbătă după-amiază, pe teren propriu, cu Unirea Dej. Partida s-a amînat, din cauza terenului îmbibat cu apă în urma ploilor căzute, pentru ieri, cronica acestui meci urmînd să o publicăm în pagina de sport de mîine.

Unirea-Jucu---Viitorul-Ulmeni-4-0-(1-0)Rezultatele etapei 18: ASA Târgu Mureş 2 – Metalurgistul Cugir 1-3; CS Oşorhei – CS Iernut 2-1; Unirea Jucu – Viitorul Ulmeni 4-0; Sănătatea Cluj-Napoca – FC Bistriţa 1-0; FC Zalău – Recolta Dorolţ 1-0; AFC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaş II 3-0. Partida ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Dej s-a amînat. CSM Avântul Reghin a stat.
Etapa viitoare • Vineri, 24 martie, ora 15.00: Metalurgistul Cugir – CS Oşorhei; FC Bistriţa – FC Zalău; Gaz Metan Mediaş 2 – ASA Târgu Mureş 2 • Sîmbătă, 25 martie, ora 15.00: CSM Avântul Reghin – Unirea Jucu; Viitorul Ulmeni – ACS Fotbal Comuna Recea; Unirea Dej – Sănătatea Cluj-Napoca; Recolta Dorolţ – AFC Hermannstadt. CS Iernut stă.