Trei puncte în prima etapă de play-out

0
209

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamţ 3-1 (16, -21, 13, 20) •

Victorie logică obţinută de Ştiinţa Explorări în faţa echipei VCM LPS Piatra Neamţ, în prima etapă a grupei 7-12 (play-out). Băimărenii au dominat uneori categoric meciul, dar nu şi-au menţinut concentrarea pe tot parcursul jocului şi astfel au pierdut un set.
După un început relativ echilibrat, gazdele au preluat rapid iniţiativa în primul set. De la 4-4, cu Mihai Coasă la serviciu, Explorări s-a desprins la 11-4, şi în continuare n-a avut nicio problemă în a cîştiga setul cu 25-16.
Surprinzător, nemţenii şi-au revenit foarte rapid şi s-au impus în setul secund cu 25-21, pe fondul erorilor la preluare comise de băimăreni.
Lucrurile au reintrat în normal în setul 3, care a fost adjudecat clar de elevii antrenorilor Marius Botea şi Sorin Pop, cu 25-13.
Setul 4 a fost în multe momente echilibrat, oaspeţii avînd multă vreme iniţiativa. Băimărenii au preluat pentru prima dată conducerea abia la scorul de 19-18, după care au evoluat foarte bine şi au cîştigat setul cu 25-20.
Evoluţia scorului • Setul I: 4-3, 8-4, 11-4, 16-7, 2011, 25-16; Setul II: 1-4, 5-8, 13-16, 16-20, 21-25; Setul III: 4-2, 8-5, 11-5, 16-12, 25-13; Setul IV: 1-4, 3-8, 8-13, 15-16, 19-18, 25-20. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Kaszap 4 p, Kovacs 21 p, Coasă 9 p, Lupu 9 p, Sushko 15 p, Didorciuc 17 p, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu 1 p şi Cherbeleaţă 1 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • VCM LPS Piatra Neamţ: Martin 1 p, Dragomir 1 p, Stoenete 5 p, Boiko 10 p, Iosif 10 p, Shymanskyi 19 p, Ursache (libero). Au mai jucat: Veber 10 p, Răileanu 1 p şi Borcoş. Antrenor: Nicolae Buruş. • Au arbitrat: Mihai Coman (Bucureşti) şi Valentin Beşoi (Râmnicu Vâlcea). Observator FRV: Ioan Buhăţel (Dej).

Rezultatele primei etape din faza a II-a a campionatului

cls1• Grupa 1-6: CSVM Zalău – Tricolorul LMV Ploieşti 3-1; SCMU Craiova – Arcada Galaţi 2-3; Steaua Bucureşti – CSM Agronomia Bucureşti (s-a disputat ieri).
Etapa viitoare (miercuri, 22 martie): CSM Agronomia Bucureşti – Arcada Galaţi, ora 17.00; Tricolorul LMV Ploieşti – SCMU Craiova, ora 18.00; Steaua Bucureşti – CSVM Zalău, ora 16.45, Digi Sport.

cls2Grupa 7-12: Banatul Caransebeş – Universitatea Cluj-Napoca 3-0; Ştiinţa Bacău – Unirea Dej 3-1; Ştiinţa Explorări Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamţ 3-1.
Etapa viitoare (miercuri, 22 martie): VCM LPS Piatra Neamţ – Unirea Dej, ora 17.00; Universitatea Cluj-Napoca – Ştiinţa Bacău, ora 14.00; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Banatul Caransebeş, ora 18.00.