În Cavnic, lucrările de modernizare a oraşului continuă

0
567

Centrul civic al Cavnicului se modernizează. Proiectul început anul trecut, în cuantum de peste două milioane de lei, va schimba faţa oraşului. Odată cu venirea vremii mai bune, lucrările au reînceput. În urma lor vor fi aduse o serie de modificări majore, de ordin estetic, centrului localităţii. Astfel, se va schimba sensul de circulaţie, rezultând o stradă cu sens unic spre ieşirea către Baia Mare, iar trotuarele vor fi reabilitate, lărgite, pe ele făcându-şi loc inclusiv o pistă de biciclete. De asemenea, o canalizare pentru apele pluviale va fi realizată pe toată lungimea centrului civic şi vor fi amenajate circa 100 de locuri noi de parcare, plus zonele verzi. Administraţia locală ia în considerare şi reabilitarea mai multor blocuri din oraş. În acest sens, locatarii imobilelor respective au fost chemaţi la consultări de către primar, pentru a vedea ce soluţii viabile există şi pentru implementarea acestui proiect. Când cele două investiţii vor fi încheiate, oraşul Cavnic va fi schimbat total. Cetăţenii aşteaptă finalizarea lucrărilor, însă unii ar prefera şi altceva: „O să fie frumos, sper, dar nu înţeleg ce rost au bordurile alea pe mijlocul drumului, când putea rămâne drumul cum a fost şi să se facă doar marcaj pe asfalt, plus că se făcea foarte multă economie”, crede Costel Onişa. „Mie îmi place cum se prezintă proiectul şi cred că la final oraşul nostru va arăta ca şi cum trebuie să arate o localitate în secolul XXI”, a spus şi Mariana P. „Faţă de ce a fost Cavnicul în urmă cu doar trei-patru ani de zile, acum diferenţele sunt ca de la cer la pământ! Dacă înainte oraşul era ca un cătun, o comunitate fost-minieră, uitată de lume, acum lucrurile stau altfel. Suntem mândri de oraşul nostru”, a completat un alt localnic.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.