Trei victorii succesive pe teren propriu

0
268

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-1 (-23, 17, 15, 14) •

Ştiinţa Explorări a ajuns la trei victorii consecutive pe teren propriu, în etapa a patra din play-out băimărenii trecînd cu scorul de 3-1 de Unirea Dej (-23, 17, 15, 14), victorie în urma căreia trupa lui Marius Botea şi Sorin Pop îşi consolidează prima poziţie în grupa 7-12. Doar primul set a fost echilibrat, în care gazdele nu au putut conta pe Ştefan Lupu, accidentat la încălzire, oaspeţii avînd o evoluţie peste aşteptări, Unirea Dej adjudecîndu-şi setul cu 23-25. În următoarele trei, Ştiinţa Explorări nu a mai lăsat nici o şansă adversarului şi s-a impus în fiecare dintre ele fără nici un fel de probleme, diferenţa fiind elocventă – 17, 15 şi 14.
Evoluţia scorului • Setul I: 3-4, 5-8, 10-10, 14-16, 17-21, 21-24, 23-25; Setul II: 4-0, 8-5, 11-5, 16-8, 17-13, 25-17; Setul III: 5-0, 8-4, 14-7, 16-9, 20-10, 25-15; Setul IV: 2-4, 8-4, 14-7, 16-8, 20-9, 25-14.
• Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 3 p, Cherbeleaţă 18 p, Kovacs 10 p, Coasă 11 p, C. Nagy 9 p, Didorciuc 20 p, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop.
• Unirea Dej: Catrina 2 p, P. Nagy 8 p, Mocanu 6 p, Fuzesi 7 p, Mihălescu 10 p, Isek 11 p, Kantor (libero). Au mai jucat: Săvan 1 p, Chisleacov, L. Tofan 2 p şi Angelovski (libero). Antrenori: Stewart Bernard şi Tiberiu Szilagy.
• Au arbitrat: Daniel Hadade şi Ionuţ Buciu (Zalău). Observator FRV: Ioan Buhăţel (Dej).
Ştiinţa-Explorări-Baia-Mare---Unirea-Dej-3-1-(-23,-17,-15,-14)Rezultatele etapei a patra din faza a II-a a campionatului • Grupa 1-6: CSM Agronomia Bucureşti – Tricolorul LMV Ploieşti 1-3; CSVM Zalău – SCMU Craiova 3-1; Steaua Bucureşti – Arcada Galaţi 1-3. • Grupa 7-12: VCM LPS Piatra Neamţ – Universitatea Cluj-Napoca 1-3; Banatul Caransebeş – Ştiinţa Bacău 3-1; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-1.
Etapa viitoare (sîmbătă, 1 aprilie) • Grupa 1-6: SCMU Craiova – CSM Agronomia Bucureşti, ora 18.00; Arcada Galaţi – CSVM Zalău, ora 18.00; Tricolorul LMV Ploieşti – Steaua Bucureşti, ora 13.00, Digi Sport. • Grupa 7-12: Ştiinţa Bacău – VCM LPS Piatra Neamţ, ora 19.00; Unirea Dej – Banatul Caransebeş, ora 17.00; Universitatea Cluj-Napoca – Ştiinţa Explorări Baia Mare, ora 15.30.