CS Phoenix Baia Mare, singura echipă din Maramureş calificată la turneul final

0
827

În 12 şi 13 mai s-a desfăşurat, la Miercurea Ciuc, faza semifinală a Festivalului naţional de minihandbal, competiţie rezervată sportivelor născute după anul 2006. CS Phoenix Baia Mare s-a clasat pe locul 2 şi a obţinut astfel calificarea la turneul final, care va avea loc în perioada 8-11 iunie. Nina Pop a fost principala marcatoare în echipa antrenată de Dumitru Sechel, cu 25 de goluri marcate.
Echipa antrenată de prof. Dumitru Sechel a cîştigat toate meciurile din grupa în care a fost repartizată şi s-a calificat în finala turneului. Rezultate înregistrate de CS Phoenix: 13-6 cu CSŞ 2 Baia Mare; 26-7 cu CSŞ Sfântu Gheorghe; 8-4 cu ACS Pegasus Tg. Mureş. Clasament grupa B: 1. CS Phoenix Baia Mare 6 p; 2. ACS Pegasus Tg. Mureş 4 p; 3. CSŞ 2 Baia Mare 2 p; 3. CSŞ Sf. Gheorghe 0. • Clasament grupa A: 1. CSM “VSK Csikszereda” Miercurea Ciuc 4 p; 2. Liceul Teoretic “Nagy Mózes” Târgu Secuiesc 2 p; 3. CSŞ Viitorul Cluj-Napoca 0 p. Genius Sighetu Marmaţiei nu s-a prezentat.
În finala turneului, CS Phoenix Baia Mare a fost învinsă de echipa locală, CSM “VSK Csikszereda” Miercurea Ciuc, scor 15-17 (9-11). În meciul pentru locurile 3-4 echipa Liceului Teoretic “Nagy Mózes” din Tg. Secuiesc a învins cu 20-14 (9-6) pe ACS Pegasus Tg. Mureş. Clasament final: 1. CSM “VSK Csikszereda” Miercurea Ciuc; 2. CS Phoenix Baia Mare; 3. Liceul Teoretic “Nagy Mózes” Tg. Secuiesc; 4. ACS Pegasus Tg. Mureş; 5. CSŞ 2 Baia Mare; 6. CSŞ Viitorul Cluj-Napoca; 7. CSŞ Sf. Gheorghe; 8. CS Genius Sighetu Marmaţiei (neprezentare). Echipele situate pe primele patru locuri s-au calificat la turneul final.
Lotul echipei CS Phoenix Baia Mare: Carla Şchiopu, Raluca Oanţă – Nina Pop 25 goluri, Alina Cociotă 16, Andreea Prunduş 5, Giulia Gheorghe 4, Maya Sabou 3, Mara Trif 3, Casia Ardelean 2, Diana Florean 2, Iris Steriu 1, Iulia Cionte 1, Riana Rusu, Cristina Danci. Antrenor: prof. Dumitru Sechel.