Vital Baia Mare – Sport Team 5-3 (3-1)

0
51

Meciul a avut loc joi, 13 iulie, pe terenul din Satu Nou de Sus şi a fost considerat revanşa la meciul din 2016, când cei de la Sport Team s-au impus cu 9-1, pe terenul din Săsar.
Pentru acest meci, vitaliştii s-au întărit cu câţiva jucători mai tineri şi jocul a decurs în favoarea lor. În minutul 10 era deja 2-0 pentru Vital, prin golurile înscrise de Alex Chiusbăian şi Ionuţ Cutoiu. Până la pauză se mai înscriu două goluri, prin acelaşi Alex Chiusbăian de la gazde şi Daniel Lupuţi de la oaspeţi, prima repriză terminându-se cu scorul de 3-1.
Dupa reluarea jocului, cei de la Sport Team revin în joc şi în minutul 60 reuşesc să reducă din handicap, prin Ionuţ Simon, însă pe fondul unor atacuri susţinute ale acestora, gazdele îi surprind pe contraatac şi reuşesc să înscrie din nou prin Alin Budea (4-2). În minutul 75, la o nesincronizare a apărării oaspeţilor, scorul avea să devină 5-2 în favoarea vitaliştilor, golul fiind înscris de Zoli Kovacs. Până la final oaspeţii au încercat să reducă diferenţa de pe tabela de marcaj şi au înscris prin Sergiu Fagi, în min. 85 (5-3) şi astfel victoria celor de la Vital a fost una meritată după aspectul jocului.
Arbitraj foarte bun asigurat de Norbert Kemeneş, Bogdan Mureşan şi Cătălin Erdei.
Vital: Ioan Stan, Flaviu Frişan, Ionuţ Cutoiu, Romi Brânduşan, Gheorghe Zoicaş, Vasile Rus, Zoli Kovacs, Cristi Bîrle, Carol Telegdi, Adrian Duma, Alex Chiusbăian, Alin Budea, Denis Filip şi Iulian Giurgi. Antrenori Cristian Morocoş şi Marcel Mihuţ.
Sport Team: Edi Costin, Daniel Gheighiş, Dorin Avram, Vasile Terec, Cristian Măgurean, Ionuţ Simon, Tinu Bogman, Florin Florea, Rareş Pop-Popescu, Sergiu Fagi, Cristian Bărbos, Daniel Lupuţi, Bogdan Trif şi Ioan Marchiş. Antrenor Ioan Marchiş.
Pentru Sport Team urmează vineri, 21 iulie, o deplasare la Sighetu Marmaţiei, unde va disputa un meci în compania celor de la A.S. Maramureşu’.