Victorii împotriva vicecampioanei Ucrainei

0
322

CS Minaur Baia Mare a confirmat forma bună în care se află şi în dubla amicală cu vicecampioana Ucrainei, HC Karpaty Uzhgorod, fetele antrenate de Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta obţinînd două victorii. Dacă în primul duel, consumat marţi seara, băimărencele s-au impus mai clar – 26-21, în partida revanşă, ce s-a desfăşurat ieri dimineaţă, gazdele au învins la limită – 29-28.
În primul meci, gazdele au avut un început favorabil şi au condus cu 3-1 (9′) şi 5-3 (13′). În minutul 19 româncele s-au distanţat la cinci goluri – 9-4, dar pînă la pauză oaspetele au revenit la numai un gol, 11-10. Debutul părţii secunde aparţine formaţiei din Ucraina, care înscrie de trei ori consecutiv – 11-13 (35′). CS Minaur anulează avantajul adversarului peste patru minute – 14-13, pentru ca în minutul 46 acesta să crească la şase goluri – 20-14. Finalul de meci este controlat, fără emoţii, de băimărence, care înving cu 26-21.

CS Minaur Baia Mare: Enache (10 intervenţii, a apărat un 7 m), Rusu (o intervenţie), Nastasă – Zaremba 6 (1 din 7m), Preda 5, Lipară 4, Andriţă 2, Bidaşcu 2, Naumenko 2, Poradnyk 2 (1), Mykytei 1, Pricop 1, Tecar 1, Bledea, Bondar, Gaiu.
Şi în meciul revanşă victoria a revenit formaţiei noastre, care s-a impus la limită – 29-28, la pauză avantajul fiind tot de partea CS Minaur, 15-13. Acesta s-a consumat sub semnul echilibrului, egalitatea persistînd pînă la scorul de 7-7. Minaur a înscris de două ori – 9-7 (14′), iar cu cinci minute înainte de finalul reprizei a avut avantaj de trei goluri – 13-10. Însă la cabine diferenţa era de două goluri – 15-13. În repriza secundă ambele formaţii s-au aflat la conducere, la diferenţe mici, în final CS Minaur avînd cîştig de cauză cu scorul de 29-28. • CS Minaur Baia Mare: Enache (4 intervenţii, a apărat un 7 m), Rusu (2 intervenţii), Nastasă (o intervenţie) – Tecar 6, Andriţă 5, Bledea 3, Naumenko 3, Preda 3, Bondar 2, Pricop 2, Poradnyk 2, Zaremba 2, Mykytei 1, Lipară, Bidaşcu, Gaiu. Antrenoare: Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta.