Acasă zmei, afară mieluşei

0
155

• AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare 27-23 (14-8) •

Băieţii lui Raul Fotonea n-au izbutit să aducă punct(e) nici din a doua deplasare a sezonului, după ce au cedat în deplasarea de la AHC Potaissa Turda, partidă ce a contat pentru etapa a patra din Liga Zimbrilor.
Ocupanta locului trei în stagiunea precedentă şi-a acontat toate cele trei puncte după victoria cu scorul de 27-23 (14-8). Chiar dacă CS Minaur a dat semne pe final de partidă că ar putea să se întoarcă cu măcar un punct, totul s-a decis în prima parte şi mai ales în primele minute ale partidei, băimărenii începînd extrem de modest disputa, iar experienţa Turdei şi-a spus cuvîntul. Desi­gur, putem spune cîte ceva şi de arbitraj, care multe faze le-a judecat numai în favoarea gazdelor, dar nu credem că a influenţat decisiv învingătoarea acestui joc.
După cum spuneam mai sus, Potaissa a forţat din start şi după primele opt minute tabela indica 4-0. Şi pe fondul irosirii a două aruncări de la 7 m. Trupa lui Horaţiu Gal vrea să-şi uşureze misiunea şi se desprinde la cinci goluri – 7-2 (15′). Băimărenii au o răbufnire de orgoliu şi se apropie la trei goluri – 8-5 (19′). Turdenii simt, oarecum pericolul, iar pînă la pauză îşi dublează avantajul – 14-8 (30′). La fel de rău încep şi partea secundă băieţii noştri, gazdele distanţîndu-se chiar la opt goluri – 17-9 (36′). Time-out-ul solicitat de Fotonea s-a dovedit benefic şi elevii acestuia reduc diferenţa la jumătate – 18-14 (41′). Semnele revenirii s-au risipit rapid, fiindcă Potaissa apasă din nou pe acceleraţie – 25-18 (41′). În doar trei minute Minaur reaprinde din nou speranţele în sufletele iubitorilor de handbal băimăreni şi aproape că relansează partida – 25-22 (54′), cu două goluri marcate din propria noastră jumătate. Cuplul bucureştean face în aşa fel încît ca finalul să nu devină mai tensionat şi acordă absolut gratis un 7 m gazdelor, dar şi acesta executat incorect. Se face 27-22, pentru ca Yuri Pop să stabilească scorul final, 27-23. Pentru băimăreni se anunţă o nouă partidă împotriva unui adversar bine cotat din Liga Zimbrilor, HC Odorhei, duelul dintre cele două combatante fiind programat pentru sîmbătă, 30 septembrie.

• Sala „Gheorghe Bariţiu”. • Arbitri: Radu Iliescu şi Doru Manea (Bucureşti). Observator FRH: Vasile State (Buzău). • Aruncări de la 7m: 5-5 (transformate 5-3; au ratat Popescu şi Ragot). Minute de eliminare: 6-6.
AHC Potaissa Turda: Varo (7 intervenţii, a apărat un 7 m), Fleser (a apărat un 7 m, a înscris un gol), Ţenghea – Arsenic 6 (1 din 7 m), Savic 5, Thalmaier 4, Zacaciurin 4 (toate din 7 m), Cântec 2, Lazăr 2, Ignat 2, Adomnicăi 1, Rotaru, Pinţoiu, Ştef, Laslo, Bulgaria. Antrenor: Horaţiu Gal.
CS Minaur Baia Mare: R. Pop (12 intervenţii), Bucătaru (o intervenţie) – Ragot 8, Sabou 6 (3 din 7 m), Yuri Pop 2, Marta 2, Popescu 2, Muresan 2, Căbuţ 1, Buşecan, Botea, Nagy, Cristescu, Mihai, Cîmpan, Haiduc. Antrenor: Raul Fotonea.