La primul eşec

0
405

• ACS Fotbal Comuna Recea – Metalurgistul Cugir 1-2 (1-0) •

Din nefericire a venit şi primul eşec din actuala stagiune pentru ACS Fotbal Comuna Recea. Trupa lui Romulus Buia a pierdut duelul din etapa a V-a de acasă cu Metalurgistul Cugir, după ce la pauză maramureşenii se aflau în avantaj. În partea secundă, oaspeţii au devenit mai pragmatici şi mai agresivi, iar eforturile lor s-au concretizat prin întoarcerea rezultatului pe tabelă şi, implicit, trecerea în fotoliul de lider. În schimb, formaţia noastră nu a profitat de faptul că la un moment dat se afla în avantaj şi avea posibilitatea să devină noul lider al seriei, eşecul venind, desigur, în dauna unui adversar foarte bine cotat al seriei, care şi-a atins scopul în acest derby. ACS Fotbal Comuna Recea a controlat prima parte şi a deschis scorul în minutul 33, prin Sergiu Ciocan. Gazdele au avut posibilitatea să-şi mărească avantajul în primele 45 de minute, dar la pauză elevii lui Buia şi Mic au intrat cu avantaj minim. La pauză oaspeţii au schimbat strategia, care s-a concretizat, din păcate, şi pe tabela de marcaj. Itu, un jucător cu mare experienţă, a trecut din fundaş central în atacant, acesta aducîndu-şi o mare contribuţie la răsturnarea situaţiei pe tabelă. Doar că cele două reuşite au aparţinut golgheterului Făgărăşan, mai întîi în minutul 68 din penalty, contestat de gazde, iar al doilea în minutul 79. Comuna Recea nu a mai avut forţa să revină şi să obţină măcar un punct şi, astfel, pierde primele trei puncte din sezonul actual.
ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (căpitan) – Paşca, Urs, Lang, Gherman (86′ P. Achim), Ciocan, Asăujan, Giurgiu, Chinde, Revesz, Opriş. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
Metalurgistul Cugir: Crivăţ – Radu, Şăucă, Vărărean, M. Popa (46′ Neagu), Itu (90+2′ Afrapt), Făgărăşan (90 Negrescu), Bold, Sorian, Scurtu (56′ Cioban), Tăban. Antrenor: Călin Moldovan.

Rezultatele etapei 5: Unirea Alba Iulia – Industria Galda de Jos 1-0; Gaz Metan Mediaş II – Avântul Reghin 0-1; Universitatea Cluj-Napoca – Performanţa Ighiu 3-0; Viitorul Ghimbav – Unirea Tăşnad 4-2; FC Avrig – Unirea Dej 1-1; CS Iernut – CFR Cluj-Napoca II 2-2; ACS Fotbal Comuna Recea – Metalurgistul Cugir 1-2. Sănătatea Cluj-Napoca a stat.
Etapa viitoare • Vineri, 29 septembrie, ora 17.00: CFR Cluj-Napoca II – Unirea Alba Iulia • Sîmbătă, 30 septembrie, ora 17.00: Performanţa Ighiu – Metalurgistul Cugir; Avântul Reghin – ACS Fotbal Comuna Recea; Industria Galda de Jos – Gaz Metan Mediaş II; Unirea Dej – CS Iernut; Unirea Tăşnad – Sănătatea Cluj-Napoca; „U” Cluj-Napoca – Viitorul Ghimbav. FC Avrig stă.