Al doilea eşec consecutiv în propriul fief

0
217

ACS Fotbal Comuna Recea – Industria Galda de Jos 1-2 (0-0)

ACS Fotbal Comuna Recea a suferit al doilea eşec în propriul fief şi, totodată, al stagiunii şi a pierdut şefia clasamentului din seria a V-a. Maramureşenii au fost învinşi sîmbătă, în cadrul etapei a şaptea, de gruparea Industria Galda de Jos, scor 1-2 (0-0). Se pare că formaţia lui Romulus Buia şi Ovidiu Mic suferă de complex împotriva echipelor din judeţul Alba, primele puncte din actualul sezon fiind „furate” de Metalurgistul Cugir. Lipsită de aportul golgheterului Viorel Chinde, Comuna Recea nu a făcut o partidă deloc bună, părînd ca o echipă fără orizont şi soluţii. La fel putem să spunem şi de adversarii noştri, doar că aceştia au profitat din plin de inexactităţile defensivei maramureşenilor şi au plecat cu trei puncte nesperate. Dacă prima repriză a fost fără goluri, în schimb partea a doua a oferit trei reuşite pentru puţinii spectatori, şi acestea venite în ultimele 20 de minute. Andrei Cernea a deschis scorul din penalty în minutul 70, G. Goronea fiind jucătorul faultat. G. Goronea a fost şi la originea celui de-al doilea gol. Acesta a executat o lovitură liberă şi Dacian Dunca şi-a introdus balonul în propria poartă. Gazdele au redus din diferenţă în minutul 82, prin fundaşul Lang, ce a reluat cu capul din 8 m. Comuna Recea nu a mai avut forţa să scoată măcar un punct, astfel că Industria Galda a plecat cu toate punctele din Maramureş. • ACS Fotbal Comuna Recea: A. Bota – Paşca, Urs, Lang, V. Gherman, V. Giurgiu, A. David, Ciocan, Oşan, Asăujan, Opriş. Au mai jucat: Revesz, P. Achim, Dunca şi Cuc. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.

Rezultatele etapei 7: Sănătatea Cluj-Napoca – „U” Cluj-Napoca 0-0; Unirea Alba Iulia – Unirea Dej 2-0; Gaz Metan Mediaş II – CFR Cluj-Napoca II 3-2; Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin 3-1; Viitorul Ghimbav – Performanţa Ighiu 1-3; FC Avrig – Unirea Tăşnad 1-2; ACS Fotbal Comuna Recea – Industria Galda de Jos 1-2; CS Iernut a stat.
Etapa viitoare • Vineri, 13 octombrie, ora 15.00: Performanţa Ighiu – Avântul Reghin; CFR Cluj-Napoca II – ACS Fotbal Comuna Recea • Sîmbătă, 14 octombrie, ora 15.00: Industria Galda de Jos – Metalurgistul Cugir; Unirea Dej – Gaz Metan Mediaş II; Unirea Tăşnad – CS Iernut; „U” Cluj-Napoca – FC Avrig; Viitorul Gimbav – Sănătatea Cluj-Napoca; Unirea Alba Iulia stă.