Rezultate identice în capitală

0
177

• Steaua Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0 (20, 11, 20) •

Înfrîngere drastică suferită de Ştiinţa Explorări în etapa a treia a campionatului diviziei A1 de volei masculin. Băimărenii au cedat, în deplasare, în minimum de seturi, în faţa Stelei, una dintre forţele campionatului, după un joc în care n-au pus probleme prea mari adversarului. Oaspeţii au înregistrat cifre foarte slabe la preluare şi, în aceste condiţii, construcţia atacurilor a fost foarte dificilă.

Evoluţia scorului • Setul I: 4-2, 6-8, 9-9, 14-11, 14-13, 16-13, 20-16, 25-20 (27 minute); Setul II: 4-0, 8-2, 11-2, 16-6, 23-7, 25-11 (24 minute); Setul III: 4-2, 8-4, 12-7, 16-9, 20-13, 25-20 (27 minute). • Steaua Bucureşti: Kostic 3 p, Matei 18 p, Nemeth 6 p, Kouki 6 p, Ghionea 6 p, Cubrilo 6 p, Lakcevic (libero). Au mai jucat: Johnson 7 p, Nikolic 8 p, Ocunschi şi Gavriz (libero). Antrenori: Bogdan Tănase şi Răzvan Roşu. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 1 p, Veber 5 p, Fedorenko 3 p, Nagy 4 p, Lupu 6 p, Mocanu 3 p, Bertran (libero). Au mai jucat: Florea, Socaciu, Ţuţea 5 p, Negrean 2 p şi Butnaru 1 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: George Grădinaru (Galaţi) şi Mihai Ruşinoiu (Brăila). Observator FRV: Mihai Marin (Ploieşti).

CSM Bucureşti – CSŞ 2 CNE Baia Mare 3-0 (24, 15, 28)

Şi cealaltă echipă băimăreană a cedat cu acelaşi scor în capitală, pe terenul CSM-ului. CSŞ 2 a pierdut cu 3-0, dar după o luptă încrîncenată. Oaspeţii au pus mari probleme gazdelor în seturile unu şi trei, pierdute la limită (24 şi 28), iar în setul secund elevii lui Virgiliu Rău nu prea au contat. CSŞ 2 CNE continuă să deţină după etapa a treia lanterna roşie împreună cu CSU Timişoara, echipe care se vor duela la finalul acestei săptămîni, în derby-ul suferinţei, pe Bega. • CSŞ 2 CNE Baia Mare: Vasilyev 5 p, Păştean 1 p, Drăguşin, Ionescu 4 p, Popovici (libero), Aciobăniţei, Srecko 8 p, Aldea, Sormaz 1 p, Magdaş 9 p, Pop (libero), Aleksic 8 p, Versenyi, Monga. Antrenor: Virgiliu Rău.
Rezultatele etapei 3: CSVM Zalău – CSU UV Timişoara 3-0; Unirea Dej – Universitatea Cluj-Napoca 3-2; Steaua Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0; SCMU Craiova – Dinamo Bucureşti 3-1; Arcada Galaţi – LMV Tricolorul Ploieşti 2-3; CSM Bucureşti – CSŞ 2 CNE Baia Mare 3-0.
Etapa viitoare
• Sîmbătă, 21 octombrie: CSU UV Timişoara – CSŞ 2 CNE Baia Mare, ora 17.30; LMV Tricolorul Ploieşti – CSM Bucureşti, ora 18.00; Ştiinţa Explorări Baia Mare – SCMU Craiova, ora 18.00; Universitatea Cluj-Napoca – Steaua Bucureşti, ora 15.30 • Duminică, 22 octombrie: CSVM Zalău – Unirea Dej, ora 13.45, Digi Sport • Luni, 23 octombrie: Dinamo Bucureşti – Arcada Galaţi, ora 20.00, Digi Sport.