Am revenit în zona podiumului

0
177

• CS Minaur Baia Mare – AHC Dunărea Călăraşi 25-22 (13-9) •

Băimărenii au trecut peste examenul important de joi seara din polivalenta „Lascăr Pană”, contînd pentru etapa 8 din Liga Zimbrilor, CS Minaur luînd trei puncte mari din confruntarea cu AHC Dunărea Călăraşi, scor 25-22 (13-9). Putem considera că duelul cu trupa lui Adrian Petrea a fost unul de şase puncte, bătălia pentru play-off fiind de-a dreptul echilibrată, dar şi palpitantă în acelaşi timp. Trei puncte care readuc echipa noastră în zona podiumului, la egalitate cu poziţia a treia şi la numai un succes de locul secund.
Puţine goluri în debutul meciului dintre Minaur şi Călăraşi, la jumătatea primei părţi cele două echipe aflîndu-se la egalitate – 4-4. Urmează pentru gazde o perioadă bună, speculată la maximum, care se desprind la trei goluri – 8-5 (19′). Avansul creşte la patru goluri – 9-5 (20′), băimărenii avînd şansa să-şi mărească diferenţa chiar la cinci goluri, Nagy trimiţînd peste poartă singur cu portarul. Finalul primului mitan aparţine trupei lui Fotonea, care-şi consolidează avantajul de patru goluri – 13-9, acesta fiind şi rezultatul pauzei. Doar că primele 30 de minute se încheie şi cu patru eliminări, cîte două în fiecare tabără. Halcă deschide partea secundă cu un gol din poartă în poartă şi Minaur deţinea controlul – 14-9 (31′). E rîndul oaspeţilor să beneficieze de o perioadă bună, Dunărea apropiindu-se într-un interval de cinci minute la doar un gol – 15-14 (36′). Totul revine, aparent, la normal, băimărenii preluînd din nou ostilităţile – 18-15 (41′). La scorul de 18-16, Răzvan Pop iese să intercepteze balonul la un contraatac al Dunării, dar comite fault la un contact cu Dospinescu şi portarul nostru primeşte cartonaşul roşu. Misiunea se complică şi mai mult, oaspeţii înscriind din acest moment patru goluri consecutive – 18-20 (47′). Momentul psihologic al meciului se consumă la irosirea unui 7 m de către Peric, iar Căbuţ şi Lazin din 7 m îşi reintroduc echipa în meci. După ce Nosrati îşi readuce echipa în avantaj pentru ultima dată – 20-21 (52′), Minaur marchează patru goluri la rînd, scorul devenind, cu două minute înainte de final, 24-21. Chikovani, respectiv Halcă stabilesc scorul final, 25-22, iar Ragot şi compania revine în zona podiumului.

• Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.400. • Arbitri: Radu Iliescu / Doru Manea (Bu­cureşti). Observator FRH: Ion Aldica (Bistriţa Năsăud). • Aruncări de la 7 m: 2-6 (transformate 0-4; au ratat: Ragot, Lazic, respectiv Peric, Chikovani). Minute de eliminare: 6-10 (în minutul 41, R. Pop a primit roşu direct).
• CS Minaur Baia Mare: Bucătaru (9 intervenţii, a apărat un 7 m), R. Pop – Lazic 5, Căbuţ 4, Haiduc 4, Ragot 4, Halcă 3, Câmpan 2, Cristescu 1, Mureşan 1, Nagy 1, Sabou, Buşecan, Popescu, Y. Pop, Botea. Antrenor: Raul Fotonea.
• AHC Dunărea Călăraşi: Şelaru (12 intervenţii, a apărat 2 de 7 m), Coveianu, Erhan – Nosrati 5, Dospinescu 5, Peric 3 (2 din 7 m), Tărîţă 3, Lazovic 2, Chikovani 2 (2), Vârtic 1, Fotache 1, Gurkovski 1, Timofte, Popia, Starcenko. Antrenor: Adrian Petrea.

Rezultatele etapei 8: CSA Steaua Bucureşti – CS Politehnica Iaşi 44-36; Dinamo Bucureşti – SCM Politehnica Timişoara 23-26; AHC Potaissa Turda – CSU Suceava 33-28; CSM Făgăraş – HC Vaslui 27-24; CS Minaur Baia Mare – AHC Dunărea Călăraşi 25-22; HC Odorhei – AHC Dobrogea Sud Constanţa 25-25; CSM Focşani 2007 – CSM Bucureşti (s-a disputat aseară).