Şase din şase!

0
161

• Naţional Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare 22-28 (12-15)

CS Minaur a contabilizat al şaselea succes consecutiv al stagiunii, după cele trei puncte obţinute din derby-ul din deplasare cu Naţional Râmnicu Vâlcea. Liderul seriei B s-a impus, sîmbătă dimineaţa, cu scorul de 22-28 (12-15) şi s-a distanţat la cinci puncte de locul secund, păstrînd, totodată, şase puncte de principala contracandidată.
Fetele de la Centrul Naţional de Excelenţă au început mai bine partida cu gruparea de pe primul loc şi au condus cu 3-1 după primele cinci minute. Patru reuşite consecutive din partea oaspetelor au făcut ca scorul să devină 3-5 (10′). Diferenţa creşte la patru goluri – 6-10, iar la pauză aceasta să fie de trei, 12-15. Partea secundă, datorită valorii dintre cele două combatante, fetele antrenate de Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta controlează autoritar disputa, iar desprinderea vine conform realităţii din teren – 13-20. Experienţa îşi spune cuvîntul în continuare, băimărencele ştiind să ges­tioneze restul partidei, şi finalul aduce o victorie la şase goluri – 22-28.
• Arbitri: M. Agliceriu (Prahova) şi M. Turdean (Mureş). • Minute de eliminare: 6-4. Aruncări de la 7 metri: 10-3 (transformate: 6-2).
• CS Minaur Baia Mare: Enache (8 intervenţii), Nastasă (6 intervenţii, a apărat 2 de 7 m) – Andriţa 6, Zaremba 5 (1 din 7 m), Bondar 4, Biriş 3, Lipară 3, Poradnyk 2, Preda 2, Tekar 1 (1), Mykytei 1, Prykop 1, Naumenko. An­trenori: Simona Maior Paşca şi Ioana Marta.

Rezultatele etapei 6: SCM Timişoara – CSU de Vest Timişoara 31-19; Naţional Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare 22-28; CS Dacia Mioveni 2012 – FC Argeş 25-23; ACS Crişul Chişineu-Criş – CSU Oradea 26-26; CSU Reşiţa – ASC Corona 2010 Braşov II 26-28; ACS Odorheiu Secuiesc – ACS Olimpic Târgu Mureş 23-32; KSE Târgu Secuiesc – SC Mureşul Târgu Mureş 27-30.
Etapa viitoare (sîmbătă, 28 octombrie): CS Minaur Baia Mare – ACS Odorheiu Secuiesc; SC Mureşul Târgu Mureş – Naţional Râmnicu Vâlcea; ASC Corona 2010 Braşov II – KSE Târgu Secuiesc; CSU de Vest Timişoara – CSU Reşiţa; FC Argeş – SCM Timişoara; CSU Oradea – CS Dacia Mioveni 2012; ACS Olimpic Târgu Mureş – ACS Crişul Chişineu-Criş.