E binevenit şi un punct

0
197

Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSM Bucureşti 2-3 (-20, -21, 24, 19, -14)

Ştiinţa Explorări Baia Mare a cedat cu 2-3 în meciul din etapa a VI-a a Diviziei A1 din sala „Lascăr Pană” împotriva grupării CSM Bucureşti, partidă ce a durat 126 de minute. Băieţii lui Marius Botea şi Sorin Pop au avut o revenire senzaţională, oaspeţii avînd 0-2 la seturi şi 18-21 în actul trei. În decisiv, formaţia din capitală a avut patru mingi de meci, 10-14, toate salvate de băimăreni, însă Mocanu a trimis în aut la scorul de 14-15 şi Ştiinţa Explorări s-a ales doar cu un punct. Pînă la urmă e binevenit şi acest punct, în condiţiile în care puţin a lipsit ca duelul de miercuri seara să se încheie cu scorul de 0-3.
După un început ezitant al gazdelor, cu multe greşeli la preluare, acestea au revenit şi au condus cu 11-8. Dar bucureştenii au făcut şase puncte consecutive, scorul a devenit 11-14, păstrat pînă la finalul setului, oaspeţii impunîndu-se cu 20-25. Acelaşi scenariu s-a consumat şi în actul secund, avantaj de 11-8 pentru Ştiinţa Explorări, însă CSM a avut din nou forţa să revină, adjudecîndu-şi setul doi cu 21-25. Setul trei s-a dovedit extrem de echilibrat, băimărenii propunîndu-şi să relanseze disputa. S-a mers cap la cap pînă la un punct, iar în partea secundă a setului oaspeţii s-au desprins. Totul părea că duelul se va termina în trei seturi, oaspeţii avînd un avans de trei puncte, 18-21. Dar băimărenii s-au mobilizat exemplar şi au întors soarta setului în prelungiri, cîştigîndu-l cu 26-24. Odată relansată partida, Ştiinţa Explorări începe actul patru perfect şi la primul time-out tehnic conduce cu 8-3. Însă bucureştenii se apropie la numai un punct imediat, 8-7. Era greu de prevestit dacă se va intra în decisiv, la mijlocul setului cele două formaţii aflîndu-se la egalitate, 14-14. Mai motivaţi, elevii lui Botea şi Pop sînt mai inspiraţi pe finalul de set şi preiau ostilităţile, 20-17, pentru ca în final setul să se termine 25-19. Avem decisiv şi era greu de anticipat către cine vor merge cele două puncte. Setul decisiv a fost extrem de spectaculos. Echilibrul s-a menţinut pînă la 10-10, după care CSM s-a desprins la scorul de 14-10. Băimărenii au salvat patru mingi de meci, dar n-au avut forţa să se impună, partida terminîndu-se după atacul ratat de Codrin Mocanu. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 2 p, Negrean 18 p, Fedorenko 17 p, Nagy 1 p, Lupu 17 p, Mocanu 6 p, Bertran (libero). Au mai jucat: Ţuţea 14 p, Florea 1 p şi Socaciu. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • CSM Bucureşti: Dumitru, Bontea 14 p, Vologa 16 p, Aldea 6 p, Barreto Pena 23 p, Burtsev 20 p, Mata Parra (libero). Au mai jucat: Thaller 3 p, Dumitrache 3 p şi Milotin 3 p. Antrenori: Iulian Pâslaru şi Daniel Rădulescu. • Au arbitrat: Cristian şi Marius Şanta (Cluj-Napoca). Observator FRV: Mihai Marin (Ploieşti).