Misiune îndeplinită: trei puncte

0
192

• ASC Corona Braşov II – CS Minaur Baia Mare 24-30 (11-14) •

Fetele antrenate de Simona Maior Paşca şi Ioana Marta au trecut cu brio deplasarea de la Corona Braşov II, CS Minaur impunîndu-se cu scorul de 24-30 (11-14), consolidîndu-şi pri­ma poziţie în Seria B din Divizia A. Faţă de disputa cu Timişoara, Corona nu a mai apelat la toate jucătoarele de la prima echipă cu drept de joc şi în eşalonul secund, astfel că misiunea băimărencelor s-a simplificat. Cu excepţia debutului de meci, în care Corona II a condus cu 2-1 (3′), în rest ostilităţile au aparţinut oaspetelor, în nici un moment punîndu-se în discuţie către cine vor merge cele trei puncte. Din minutul 12 liderul seriei nu a mai beneficiat de serviciile lui Poradnyk, care s-a ales cu arcada spartă în urma unui contact cu Bucur, jucătoarea băimăreancă fiind cusută după acest incident nedorit şi nemaintrînd în partidă.
Braşovencele încep mai bine disputa din etapa a IX-a şi au avantaj la limită – 2-1. Trei goluri consecutive marcate de băimărence duc scorul la 2-4 (5′), pentru ca mai apoi liderul să se distanţeze la cinci, chiar şase goluri – 3-8 (13′), 4-10 (17′). Oarecum partida se reechilibrează în minutul 27, gruparea de sub Tâmpa avînd de recuperat trei goluri – 9-12. Aceasta va fi şi diferenţa cu care cele două formaţii vor merge la odihnă – 11-14. CS Minaur iese mai motivată şi în debutul părţii secunde se distanţează la şase goluri – 13-19 (39′). Şi în cele 20 de minute rămase liderul nu va mai ceda iniţiativa, va păstra constant o diferenţă de şase sau şapte goluri, soarta celor trei puncte fiind pece­tluită: 17-24 (47′), 19-26 (53′), 24-30 (60′). CS Minaur ajunge după acest succes să deţină punctaj maxim şi acum nu-i rămîne decît să pregătească cît mai bine meciul decisiv din retur de la SCM Timişoara, pînă atunci pe băimărence neavînd cine să le încurce. • CS Minaur Baia Mare: Enache (23 intervenţii, a apărat un 7 m), Rusu (a apărat un 7 m), Nastasă – Pricop 2, Biriş 1, Andriţa 6, Lipară 3, Naumenko, Mykytei 1, Poradnyk 2, Zaremba 2, Bondar 3, Maior Paşca 3, Tecar 7. Antrenoare: Simona Maior Paşca şi Ioana Marta.
Programul etapei 9 (astăzi, 11 noiembrie): ASC Corona 2010 Braşov II – CS Minaur Baia Mare 24-30; CSU Oradea – CSU Reşiţa; CSU de Vest Timişoara – Naţional Râmnicu Vâlcea; ACS Olimpic Târgu Mureş – SCM Timişoara; ACS Crişul Chişineu-Criş – CS Dacia Mioveni 2012; FC Argeş – KSE Târgu Secuiesc; SC Mureşul Târgu Mureş – ACS Odorheiu Secuiesc.