Sîntem în afara play-off-ului

0
217

• CS Minaur Baia Mare – AHC Dobrogea Sud Constanţa 30-32 (17-20) •

CS Minaur a cedat al doilea meci la rînd, joi seara, în etapa a X-a din Liga Zimbrilor pierzînd confruntarea cu AHC Dobrogea Sud din sala sporturilor „Lascăr Pană” cu scorul de 30-32 (17-20). Eşec care i-a aruncat pe băimăreni în afara play-off-ului, însă mai sînt multe etape de campionat, unul de altfel foarte echilibrat. Handbaliştii băimăreni puteau, totuşi, salva un punct din această confruntare, dar greşelile nepermise din momentele cheie ale jocului au fost speculate la maximum de adversari, care au plecat cu toate punctele.
Dobrogea Sud a avut iniţiativa încă din startul jocului şi după patru minute aveau 0-3, Raul Fotonea solicitînd automat time-out. Diferenţa s-a mărit chiar la patru goluri, 3-7 (9′), dar introducerile lui Ragot şi Popescu s-au dovedit extrem de inspirate. Iar Minaur a marcat de cinci ori consecutiv şi a condus pentru prima oară – 8-7 (14′). Avem parte, în continuare, de goluri pe bandă rulantă, semn că apărările dau dovadă de vulnerabilitate. Băimărenii mai conduc o singură dată, 10-9 (17′), după care echilibrul se menţine pînă în minutul 22 – 12-12. Constanţa preia din nou iniţiativa, se distanţează iarăşi la trei goluri – 13-16 (25′), 16-19 (30′). Gazdele au posibilitatea în ultimele secvenţe ale primei părţi să se apropie la un singur gol – 17-19 (30′), dar o neînţelegere între Bucătaru şi Haiduc, speculată de experimentatul Buricea, îi trimite pe constănţeni la cabine cu un avans de trei goluri – 17-20. În debutul părţii a doua oaspeţii se duc la patru goluri – 18-22 (35′), însă diferenţa se măreşte chiar la cinci după primele zece minute – 20-25. Băimărenii au însă parte de o perioadă excelentă şi se apropie la un singur gol – 25-26 (49′). Vine o nouă gafă, în roluri principale Bucătaru şi Nagy, iar Constanţa nu iartă. În patru minute formaţia lui Sandu Iacob reface avantajul de cinci goluri – 25-30 (53′). Timp pentru revenirea băieţilor noştri ar mai fi existat, dar Dobrogea Sud a arătat că este o echipă mai experimentată şi a ştiut să gestioneze finalul de meci, chiar dacă Minaur a venit pînă la minus doi – 30-32. Acesta avea să fie şi scorul final, băimărenii consemnînd al doilea eşec consecutiv, după cel pierdut în ultima secundă la Vaslui. Raul Fotonea trebuie acum să-i facă pe elevii săi să-şi revină psihic şi în etapa viitoare să meargă încrezători la Suceava pentru a mai recupera din punctele pierdute. • Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.500. • Arbitri: Valentin Călina (Piteşti) – Claudiu Belean (Târgu Mureş). Observator FRH: Paul Anton (Iaşi). • Aruncări de la 7 m: 5-2 (transformate: 3-2; au ratat Ragot, Popescu). Minute de eliminare: 2-8. • CS Minaur Baia Mare: R. Pop (9 intervenţii), Bucătaru (9 intervenţii) – Ragot 8 (1 din 7 m), Popescu 4 (1), Haiduc 4, Cristescu 4, Halcă 3, Cîmpan 2, Căbuţ 2 (1), Buşecan 1, Sabou 1, Mureşan 1, Nagy, Lazic, Y. Pop, Marta. Antrenor: Raul Fotonea. • AHC Dobrogea Sud: Mitrevski (4 intervenţii), Sijan (7 intervenţii, a apărat 2 de 7 m) – Crnoglavac 7, Vujovic 6, Soare 5, Cutura 4 (1), Toma 3 (1), Buricea 3, Nistor 2, Malinovic 1, Rohozneanu 1, Rakcevic, Andrei, Bologa, S. Ignat, Markoski. Antrenor: Sandu Iacob.
Programul etapei 10 (astăzi, 11 – mîine, 12 noiembrie): CS Minaur Baia Mare – AHC Dobrogea Sud Constanţa 30-32; CSM Făgăraş – CSU Suceava (s-a disputat aseară); AHC Dunărea Călăraşi – HC Vaslui (ora 11.00, TVR 2); HC Odorhei – CSM Bucureşti (ora 17.30, Digi Sport, Telekom Sport); AHC Potaissa Turda – SCM Politehnica Timişoara (ora 18.00); CSM Focşani 2007 – Politehnica Iaşi (duminică, ora 18.30); Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti (duminică, ora 20.00, Digi Sport, Telekom Sport).