Gimnastică ritmică: CSŞ 2 Baia Mare, la două competiţii de anvergură în capitală

0
484

Recent, la Bucureşti, s-au desfăşurat două competiţii de gimnastică ritmică. Una dintre ele a fost Cupa României, la care au participat primele 6 gimnaste la fiecare categorie de vîrstă de la Campionatele Naţionale, la proba individuală, şi primele 6 ansambluri de la categoria mica gimnastă. La această competiţie, CSŞ 2 Baia Mare a avut-o calificată pe Dea Banc la categoria mica gimnastă 7 ani, ea clasîndu-se în final pe locul 6, şi ansamblu fără-obiect categoria mica gimnastă, unde s-a clasat pe locul 5. Cea de-a doua competiţie a fost Campionatul Naţional de Ansambluri, desfăşurat la două categorii de vîrstă: categoria a IV-a (9-10 ani), CSŞ 2 Baia Mare obţinînd locul 6 la ansamblu fără-obiect, şi categoria junioare (11-15 ani), ansamblu cu măciuci, CSŞ 2 obţinînd locul 7. La ambele categorii au fost înscrise în concurs cîte 9 echipe. La finalul concursului, CSŞ 2 a primit o Diplomă de Excelenţă pentru interesul manifestat în dezvoltarea şi promovarea gimnasticii ritmice în rîndul copiilor. Este al IV-lea an consecutiv în care clubul băimărean este recompensat cu acest premiu.