11 din 11!

0
179

FC Argeş – CS Minaur Baia Mare 26-34 (10-15)

Aşa cum era de aşteptat, CS Minaur a cîştigat partida din deplasare de la Piteşti din etapa a 11-a a Diviziei A, Seria B, împotriva handbalistelor de la FC Argeş. Gazdele au încercat să facă o figură cît mai frumoasă, lucru pe care l-au reuşit doar parţial, ţinînd piept cu brio liderului în primele 20 de minute, în care chiar au condus – 5-3 (13′), 7-6 (17′). Pe finalul reprizei băimărencele au forţat şi s-au desprins marcînd 5 goluri consecutive, scor la pauză 10-15. În a doua parte, oaspetele s-au asigurat ca avansul să fie unul confortabil încă de la început (11-19, min. 34). Apoi, Simona Maior Paşca a rulat întreg lotul dînd şansa tuturor jucătoarelor să înscrie cel puţin un gol. În minutul 45 conduceau deja cu 10 goluri (17-27), avantaj menţinut şi chiar majorat pînă spre final (21-32, min. 55). Ultimele minute au aparţinut gazdelor care cu 3 goluri au închis tabela la 26-34. • Arbitri: Claudiu Gorina/Florin Melencu (Craiova). • Aruncări de la 7 m: 4-7 (transformate 4-5). Minute de eliminare: 12-6. • CS Minaur Baia Mare: Nastasă, Enache, Rusu – Zaremba 5 (1 din 7 m), Tecar 4 (2), Preda 4, Poradnyk 4, Prykop 3 (1), Lipară 3, Bondar 3 (1), Argyelan 2, Biriş 2, Mykytei 2, Andriţă 1, Naumenko 1. Antrenori: Simona Maior Paşca şi Ioana Marta.
Rezultatele etapei 11: CSU Oradea – Naţional Râmnicu Vâlcea 27-22; CS Dacia Mioveni 2012 – SCM Timişoara 25-27; CSU de Vest Timişoara – SC Mureşul Târgu Mureş 38-33; FC Argeş – CS Minaur Baia Mare 26-34; ACS Crişul Chişineu-Criş – CSU Reşiţa 21-25; ASC Corona 2010 Braşov II – ACS Odorheiu Secuiesc (marţi, 21 noiembrie); ACS Olimpic Târgu Mureş – KSE Târgu Secuiesc (sîmbătă, 25 noiembrie).