La două puncte în spatele liderului

0
329

• CSM Ştiinţa Baia Mare – CSM Bucureşti 22-15 (15-10) •

Faţă de anii anteriori, duelurile din toamna aceasta cu CSM Bucureşti au devenit mult mai echilibrate, şi asta datorită fostului tehnician al zimbrilor Eugen Apjok, un om care a dat un cu totul alt suflu formaţiei bucureştene. Însă ca şi în precedenta întîlnire, CSM Ştiinţa a avut cîştig de cauză, băimărenii dispunînd în etapa a patra din Cupa României de formaţia din capitală cu scorul de 22-15 (15-10). Startul de partidă a aparţinut aproape în totalitate zimbrilor, care în minutul 2 au şi reuşit, prin aripa Adrian Apostol, primul eseu al jocului, invalidat însă de centralul Robert Diaconescu, pentru un înainte comis anterior. Cinci minute mai tîrziu, fundaşul Taniela Maravunawasawasa reuşeşte să aducă primele trei puncte graţie unei lovituri de pedeapsă. Aripa Mihai Lămboiu ridică în minutul 16 ecartul la (8-0), ca urmare a unui eseu reuşit pe flancul drept. La jumătatea primei reprize oaspeţii reuşesc să echilibreze jocul, obţinînd mai întîi primele puncte prin uvertura Darren Baron (8-3, minutul 21), pentru ca mai apoi să egaleze prin eseul centrului Hinkley Vaovasa (minutul 24), urmat de preluarea conducerii, transformare acelaşi Baron (8-10, minutul 25). În ultima parte a primului mitan, zimbrii forţează egalarea, reuşind să intre la cabine cu un avantaj de cinci puncte, datorită eseului semnat în minutul (35) de gruzinul Iuri Natriashvili (13-10), urmată de transformarea centrului Alexandru Bucur (minutul 36, scor 15-10). După pauză băieţii noştri forţează, se instalează în jumătatea oaspeţilor, însă apărarea bucureşteană rezistă. În minutul 47, zimbri reuşesc graţie unui eseu de penalitate cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabela de marcaj (22-10), după ce mai bine de cinci minute au forţat în preajma buturilor adverse. Pînă la final băieţii noştri sînt foarte aproape de obţinerea punctului bonus ofensiv, dar defensiva bucureştenilor îşi face bine treaba. Pe fondul unei relaxări a băieţilor noştri, oaspeţii reuşesc in extremis să smulgă punctul bonus defensiv, reducînd din diferenţă printr-un eseu semnat de aripa Sioeli Lama (minutul 80).

• Arena Zimbrilor. Spectatori, aproximativ 300.
• CSM Ştiinţa Baia Mare: Taniela Maravunawasawasa, Adrian Apostol, Alexandru Bu­cur, George Oprea, Mihai Lămboiu, Jonathan Bredell, Bidzina Shamkaradze – cpt., Silviu Suciu, Iuri Natriashvili, Waisea Nailago, Marius Dănilă, Dumani Mtya, Feofaaki Holoia, Sean Morrell, Răzvan Ailenei. Rezerve: Constantin Pristaviţă, Domiţian Mureşan, Mihai Dico, Alexandru Ţiglă, Ionuţ Botezatu, Florian Roşu, Vlad Vişan, Paul Rusu. Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci.
• CSM Bucureşti: Ionuţ Niacşu, Jack Cobden, Vaovasa Hinckley, Moa Mua Maliepo, Sioeli Lama, Darren Baron, Nigel Genia, Alexandru Savin, Alexandru Oancea, Marius Pocriş, Alexandru Mitu, Omar Baliashvili, Kamil Sobota, Riley Winter, Daniel Carpo – cpt. Rezerve: Tongia Makefu, Paul Petucher, Vasile Bălan, Iulian Harţig, Dragoş Ser, Victor Dumitru, Marian Ispir, Cătălin Prunaru. Antrenori: Eugen Apjok, Lasha Tavartkiladze.
• Arbitri: Robert Andrei Diaconescu (Constanţa) – Alexandru Niţulescu (Bucureşti), Viorel Bujoreanu (Mangalia). Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare). Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare). Comisar citare: Mihai Irimia (Bucureşti). Omul meciului: Jonathan Bredell (CSM Ştiinţa Baia Mare).

Rezultatele etapei 4: CSM Ştiinţa Baia Mare – CSM Bucureşti 22-15; CS Universitatea Cluj-Napoca – CS Dinamo Bucureşti 26-22; Timişoara Saracens – CSA Steaua Bucureşti 41-7. CS Politehnica Iaşi a stat.
Etapa viitoare (sîmbătă, 2 decembrie, ora 12.00): CSA Steaua Bucureşti – CSM Ştiinţa Baia Mare; CS Dinamo Bucureşti – Timişoara Saracens; CS Politehnica Iaşi – CS Universitatea Cluj-Napoca; CSM Bucureşti stă.