Revenire spectaculoasă

0
338

• Sănătatea Cluj-Napoca – ACS Fotbal Comuna Recea 3-3 (3-1) •

Un punct meritat a obţinut ACS Fotbal Comuna Recea în penultima etapă a turului, din deplasarea de la Sănătatea Cluj-Napoca. Maramureşenii au avut o revenire senzaţională, după ce au fost conduşi cu 2-0 şi 3-1, şi puteau chiar să vină acasă cu toate punctele, dacă Asăujan ar fi marcat în minutul 88, la doar două minute după ce echipa sa restabilise egalitatea. Dacă prima repriză a fost a viruşilor verzi, partea secundă a aparţinut în totalitate oaspeţilor, care şi-au dominat adversarul din toate punctele de vedere. Sănătatea a deschis scorul în minutul 13, prin golgheterul Ceaca, care a reluat de la 10 m o centrare venită de pe stînga. Ceaca schimbă din nou tabela peste alte şase minute, cînd scapă singur cu Bota, portarul nostru iese în întîmpinare, atacantul trece de acesta şi înscrie în poarta goală. Comuna Recea revine în meci în minutul 29, Bota transformînd penalty-ul acordat de central în urma faultului comis de un adversar asupra lui Opriş. Viruşii verzi vor reface diferenţa de două goluri la ultima fază a primei reprize, Misăraş reluînd în plasă cu capul din apropiere. Elevii lui Buia şi Mic ies mult mai motivaţi de la cabine, se instalează în terenul advers, iar roadele vor începe să se vadă. În minutul 63, Ciocan execută o lovitură liberă de pe dreapta la colţul lung şi juniorul Oşan va relua cu capul de la 10 m în poartă. Oaspeţii insistă şi mai mult, Chinde are posibilitatea egalării în minutul 71, dar portarul gazdelor salvează. Todoran nu se va mai putea opune în minutul 86, Ciocan reluînd cu stîngul de la 15 m. Peste două minute Asăujan are golul de trei puncte în bocanc, după ce rămîne unu la unu cu Todoran, însă portarul Sănătăţii are o intervenţie salutară. • Sănătatea Cluj-Napoca: Todoran – Ciupe, Negru, Misăraş, Târlea, Bria, Lupu, Ititesc, Lazăr, Ceaca, Şoimuşan. Rezerve: Gaşpar, Nistor, Varodi, Yuh, Vitan, Bucur, Indreica. Antrenori: Dan Matei, Csaba Kis. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Dunca, Lang, Urs, Gherman, Ciocan, Oşan, Asăujan, Chinde, Giurgiu, Opriş. Rezerve: Roşiianu – Revesz, Bandula, Suciu, Topan, David, Cuc. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic. • Arbitri: Kovacs Szabolcs (Carei) – Kopriva Tamas, Bogdan Gireadă (Satu Mare). Observatori FRF: Vasile Bordaş (Târgu Mureş), Mihai Ţîră (Alba Iulia).

Rezultatele etapei 14: Performanţa Ighiu – Unirea Dej 3-2; Sănătatea Cluj-Napoca – ACS Fotbal Comuna Recea 3-3; Universitatea Cluj-Napoca – Avântul Reghin 1-0; Unirea Tăşnad – Industria Galda de Jos 1-3; Viitorul Ghimbav – Metalurgistul Cugir 1-6; FC Avrig – Gaz Metan Mediaş II 0-0; CS Iernut – Unirea Alba Iulia 2-3; CFR Cluj-Napoca II a stat.
Ultima etapă a turului • Vineri, 1 decembrie, ora 14.00: Gaz Metan Mediaş II – CS Iernut; Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj-Napoca; CFR Cluj-Napoca II – Unirea Tăşnad • Sîmbătă, 2 decembrie, ora 14.00: Unirea Alba Iulia – Performanţa Ighiu; ACS Fotbal Comuna Recea – FC Avrig; Avântul Reghin – Viitorul Ghimbav; Industria Galda de Jos – Universitatea Cluj-Napoca; Unirea Dej stă