Lider de neoprit

0
254

• CS Minaur Baia Mare – CSU Reşiţa 31-20 (15-10)

Revenite după victoria din derby-ul cu SCM Timişoara, care a clarificat în proporţie covîrşitoare situaţia echipei promovate, fetele de la CS Minaur au repurtat un nou succes. Liderul la zi a învins, în cadrul etapei 17 din Divizia A, Seria B, sîmbătă după-amiază, în faţa propriilor suporteri, pe CSU Reşiţa, cu scorul de 31-20 (15-10). Dacă în etapa precedentă băimărencele au evoluat concentrate sută la sută, acum fetele noastre au păcătuit la acest capitol. Însă au forţat exact cît a trebuit, s-au folosit toate jucătoarele de pe bancă, CS Minaur obţinînd pînă la urmă o victorie facilă, în dauna unui adversar de la mijlocul clasamentului, cu o echipă în formare.
Încă din start, liderul a ţinut să arate cine e şeful în teren, CS Minaur desprinzîndu-se fără probleme – 6-1 (9′). Reşiţencele au încercat să opună, pe cît posibil, rezistenţă, şi s-au apropiat de adversar, dar nu la mai mult de trei goluri – 7-4 (13′), 9-6 (19′). În finalul primei reprize, gazdele forţează iarăşi şi intră la cabine cu un avantaj liniştitor – 15-10. Partea secundă debutează în nota de dominare a liderului, care îşi măreşte diferenţa şi mai clar – 18-10 (37′). Băimărencele trec şi de bariera avantajului de zece goluri pe parcursul reprizei, lucru consemnat prima oară în minutul 42 – 22-11. Cea mai mare diferenţă între cele două adversare va fi de 14 goluri, în minutul 54 – 30-16, ca în final CS Minaur să îşi adjudece punctele în urma unei victorii la 11 lungimi – 31-20. Trei puncte care fac ca liderul să deţină acum un avans de 13 puncte faţă de SCM Timişoara, dar formaţia de pe Bega are cu două jocuri în minus. • Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 800. •Arbitri: Bogdan Gherman/Florin Horoba (Bistriţa). • Aruncări de la 7 m: 2-5 (transformate 1-4; au ratat A. Pricop, respectiv Vezentan). Minute de eliminare: 2-2. • CS Minaur Baia Mare: Enache (6 intervenţii, a apărat un 7 m), Nastăsa (6 intervenţii), Rusu (2 intervenţii) – Avdekova 6, Bondar 6, Andriţă 3, Poradnyk 3, Zaremba 3, Tecar 3 (1 din 7 m), Biriş 2, Lipară 2, Naumenko 2, A. Pricop 1, Argylean. Antrenoare: Simona Maior-Paşca şi Ioana Marta. Director tehnic: Ioan Băban.
Rezultatele etapei 17: CSU Oradea – ACS Odorheiu Secuiesc 35-25; FC Argeş – ACS Olimpic Târgu Mureş 30-20; ASC Corona 2010 Braşov II – CS Dacia Mioveni 2012 27-25; CSU de Vest Timişoara – ACS Crişul Chişineu Criş 32-26; CS Minaur Baia Mare – CSU Reşiţa 31-20; SCM Timişoara şi Naţional Râmnicu Vâlcea au stat.