Diferenţă între liga secundă şi prima divizie

0
201

• CS Minaur Baia Mare – ASC Corona 2010 Braşov 21-31 (11-15) •

Liderul seriei B din Divizia A nu a reuşit să producă surpriza optimilor de finală din Cupa României, CS Minaur fiind învinsă sîmbătă după-amiază în faţa propriilor suporteri de ASC Corona 2010 Braşov cu scorul de 21-31 (11-15).
Chiar dacă băimărencele au fost eliminate de o echipă de un nivel superior, acestea nu s-au descurcat rău, în special în prima parte, desprinderea oaspetelor venind abia spre final. Experienţa braşovencelor a făcut, însă, diferenţa în partea secundă, Corona venind pentru meciul cu CS Minaur cu tot lotul valid.
Gazdele nu au evoluat cu trac în primele 20 de minute ale disputei şi au ţinut aproape de adversar – 4-4 (11′), 7-8 (18′). Ultimele zece minute ale primei părţi sînt favorabile Coronei, care se desprinde la trei şi patru goluri, repriza încheiindu-se cu un avans de patru lungimi în favoarea echipei din Liga Florilor – 11-15. Braşovul nu vrea să îşi menajeze deloc partenerul de întrecere şi rezolvă calificarea încă după primele minute ale reprizei secunde – 13-20 (39′). Corona îşi va mări diferenţa chiar şi la zece goluri – 14-24 (48′), CS Minaur mai reduce, cît de cît, din avantajul luat de adversar – 20-26 (54′), însă oaspetele obţin calificarea după un succes la plus zece – 21-31. Să mai spunem că în lotul celor de la Corona Braşov au jucat şi trei dintre cele patru băimărence, Camelia Ho­tea (5 goluri), Eliza Buceschi (2) şi Timea Tătar (1). • Sala Sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.000. • Au arbitrat: Daniela Enache/Co­rina Răduţ (Bucureşti). Observator FRH: Horaţiu Belu (Bucureşti). • Aruncări de la 7 m: 8-3 (transformate: 4-3; au ratat: Tecar 2, Zaremba şi Biriş). Minute de eliminare: 6-10. • CS Minaur Baia Mare: Enache (7 intervenţii), Năstasă (4 intervenţii), Rusu – Andriţă 5 (2 din 7 m), Tecar 5, Zaremba 3 (1 din 7 m), Bondar 2, Pricop 2 (1 din 7 m), Avdekova 1, Lipară 1, Biriş 1, Poradnyk 1, Argyelan, Naumenko. Antrenori: Simona Maior Paşca şi Ioana Marta. Director tehnic: Ioan Băban. • ASC Corona 2010 Braşov: Mîrcă Olariu (14 intervenţii, a apărat 2 de 7 m, a marcat un gol), Hosu (2 intervenţii, a apărat un 7 m) – Hotea 5, Tiron 5, Ciuciulete 4, Tîrcă 4 (2 din 7 m), Neagu 4, Buceschi 2 (1 din 7 m), Chiricuţă 2, Chiper 2, Tătar 1, D. Bucur 1, L. Popa, Creţu, Bloj. Antrenor: Dragoş Dobrescu.
Rezultatele optimilor de finală: AHCM Slobozia – CSM Bucureşti 19-34; CSM Bistriţa – Universitatea Cluj-Napoca 33-27; HC Dunărea Brăila – CS Măgura Cisnădie 28-23; CSM Roman – SCM Craiova 27-22; CS Minaur Baia Mare – ASC Corona 2010 Braşov 21-31; SCM Gloria Buzău – CSU Danubius Galaţi 17-24; HC Zalău – CSM Slatina (luni, 19 februarie, ora 18.00, Digi Sport şi Telekom Sport); CS Rapid USL Metrou Bucureşti – HCM Râmnicu Vâlcea (miercuri, 21 februarie, ora 19.30, Digi Sport şi Telekom Sport).