Trei puncte logice ale oaspeţilor

0
248

• CSŞ 2 CNE Baia Mare – Ştiinţa Explorări Baia Mare 0-3 (-12, -19, -24)

Trei puncte logice obţinute de Ştiinţa Explorări în meciul local cu CSŞ 2 CNE, partida dintre cele două grupări băimărene disputîndu-se vineri după-amiază în devans, în sala de sport a Universităţii de Nord. Băieţii lui Marius Botea şi Sorin Pop au învins cu 0-3 (-12, -19, -24) şi continuă de la distanţă lupta pentru locurile 7-9.
Ştiinţa Explorări a controlat primele două seturi şi le-a cîştigat cu 12-25 şi 19-25. În schimb, în actul trei CSŞ 2 CNE a evoluat peste aşteptări şi a avut, către finalul setului, şase puncte avans, 20-14. Dar şase puncte la rînd ale oaspeţilor au egalat situaţia pe tabelă. Gazdele au intrat din nou în avantaj, însă Ştiinţa Explorări s-a impus pînă la urmă cu 24-26.
Evoluţia scorului • Setul I: 3-4, 5-8, 7-12, 8-16, 11-20, 12-25; Setul II: 4-3, 5-8, 6-12, 11-20, 19-25; Setul III: 3-4, 8-7, 12-7, 16-12, 20-14, 20-20, 24-26.
• CSŞ2 CNE Baia Mare: Monga 3 p, C. Pop 9 p, Verseny 5 p, M. Talpă 8 p, Abrudan 7 p, Păştean 6 p, A. Pop (libero). Antrenor: Virgiliu Rău.
• Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 2 p, Negrean 7 p, Fedorenko 9 p, Ţuţea 9 p, Lupu 8 p, Butnaru 14 p, Popovici (libero). Au mai jucat: Socaciu şi Florea 2 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: Sebastian Borota şi Răzvan Lupuţan. Observator FRV: Gigi Dumitru (toţi din Baia Mare).
Ştiinţa Explorări are programată pentru azi, 26 martie, de la ora 20.00, ultima etapă a turului în turneul pentru locurile 7-12, în deplasare la Universitatea Cluj-Napoca.

Un nou eşec: • CSŞ 2 CNE Baia Mare – Dinamo Bucureşti 0-3 (-19, -20, -16)

CSŞ 2 CNE a jucat în următoarea zi, sîmbătă, o altă partidă în devans, tot pe teren propriu, cu Dinamo Bucureşti. Oaspeţii au învins cu 0-3 (-19, -20, -16), după un meci în care gazdele s-au prezentat destul de în regulă în primele două seturi. Doar că dinamoviştii n-au riscat nimic şi şi-au adjudecat trei puncte normale. Cele două echipe au jucat şi ieri, tot în devans, şi în aceaşi sală, cu Dinamo în postura de echipă gazdă. Iar azi CSŞ va întîlni, din nou acasă, de la ora 20.00, ultima clasată CSU UV Timişoara.
• CSŞ 2 CNE Baia Mare: Păştean 4 p, Versenyi 4 p, Abrudan 9 p, M. Talpă 11 p, C. Pop 9 p, A. Monga 3 p, A. Pop (libero). • Dinamo Bucureşti: Şoloc 14 p, Peric 12 p, Milutinovic 4 p, de Pra 9 p, Georgescu 3 p, Munoz 6 p, Mărieş (libero). • Arbitri: Lucian Husa şi Marius Şanta (ambii Cluj-Napoca). Observator FRV: Gheor­ghiţă Mitraşcă (Zalău).