Au întrerupt seria neagră

0
114

• Industria Galda de Jos – ACS Fotbal Comuna Recea 0-3 (0-2)

ACS Fotbal Comuna Recea a întrerupt seria neagră de trei meciuri consecutive fără victorie şi formaţia antrenată de Romulus Buia şi Ovidiu Mic a învins cu scor de neprezentare la gruparea de pe locul secund, Industria Galda de Jos.
Victorie care readuce formaţia noastră în lupta pentru poziţia secundă, două puncte despărţindu-i pe maramureşeni de Metalurgistul Cugir. Oaspeţii au deschis repede scorul, mai exact prin autogolul marcat de Olar, care şi-a învins propriul portar cu un lob de la 15 m, cu o lovitură de cap. Însă în prealabil, gazdele au beneficiat de o bună şansă în minutul 6, Alin Bota parînd şutul trimis de la 15 m de S. Mureşan. Acelaşi atacant al gazdelor are o nouă oportunitate în minutul 30, dar Bota este de netrecut. Romario Rus dublează avantajul echipei sale în ultimul minut al primei reprize cu un şut la colţul lung din 8 m. În minutul 57, Industria are ocazia de a reveni în partidă, lovitura de cap trimisă de Haiduc este respinsă de Bota, imbatabil în această dispută. Oaspeţii ridică scorul la 0-3 în minutul 66, Chinde şutînd senzaţional de la 18 m, bară-gol. Finalul de partidă se linişteşte şi ACS Fotbal Comuna Recea cucereşte trei puncte care o menţine în lupta pentru podium.
• ACS Fotbal Comuna Recea: A. Bota – Dunca (81, Revesz), A. David, Urs, Gherman, Oşan (70, Bandula), Asăujan, Ciocan, Chinde (88, Zoicaş), R. Rus, Mih (88, Suciu). Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
Rezultatele etapei 22: CFR Cluj-Napoca II – Gaz Metan Mediaş II 3-0; Performanţa Ighiu – Viitorul Ghimbav 3-0; Unirea Tăşnad – FC Avrig 5-2; Unirea Dej – Unirea Alba Iulia 1-3; Industria Galda de Jos – ACS Fotbal Comuna Recea 0-3; Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir 0-1; Universitatea Cluj-Napoca – Sănătatea Cluj-Napoca 2-1; CS Iernut a stat.

Etapa viitoare • Vineri, 20 aprilie, ora 17.00: Metalurgistul Cugir – Industria Galda de Jos; Gaz Metan Mediaş II – Unirea Dej • Sîmbătă, 21 aprilie, ora 17.00: Avântul Reghin – Performanţa Ighiu; ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj-Napoca II; CS Iernut – Unirea Tăşnad; FC Avrig – FC Universitatea Cluj-Napoca; Sănătatea Cluj-Napoca – Viitorul Ghimbav 3-0; Unirea Alba Iulia stă.