Doar o repriză am rezistat

0
120

CSA Steaua Bucureşti – CS Minaur Baia Mare 25-23 (12-12)

Minaur a pierdut primul meci din sferturile de finală ale campionatului, băimărenii cedînd destul de greu în deplasarea de la CSA Steaua Bucureşti, scor 25-23 (12-12), formaţie ce a terminat sezonul regulat în fotoliul de lider. De partea cealaltă, formaţia pregătită de Raul Fotonea a încheiat pe locul 8, calificarea în play-off venind după victoria senzaţională împotriva Politehnicii Timişoara. Ca şi în meciul precedent, băimărenii au repetat prestaţia convingătoare şi în duelul cu Steaua, însă doar în prima repriză. Oaspeţii au condus, în prima parte, la maximum trei goluri, 1-4 (11′), 4-7 (17′), avînd posibilitatea să se distanţeze şi la patru. Ne-am aflat în avantaj pînă la scorul de 7-8, Roşu aducînd egalarea în minutul 23. Echilibrul s-a menţinut şi în ultimele minute din prima parte, tabela arătînd egalitate după prima parte, 12-12. Din nefericire, CS Minaur nu a mai putut ţine pasul cu adversarul în partea secundă, oboseala meciului cu bănăţenii şi deplasarea de peste 600 km simţindu-se în rîndul jucătorilor, iar Steaua nu a iertat momentul cuceririi primei victorii la general. Totuşi, egalitatea a persistat pînă în minutul 37 (15-15), după care elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au desprins decisiv, ajungînd să conducă la maximum cinci goluri, 20-15 (55). În ultimele secvenţe oaspeţii au mai redus din handicap, Steaua cîştigînd primul joc la general la două goluri, 25-23. Joi, 19 aprilie, de la ora 17.30, în direct la Digi Sport şi Telekom Sport, se va disputa în sala sporturilor „Lascăr Pană” meciul doi. • Arbitri: Valentin Călina (Piteşti) / Claudiu Belean (Târgu Mureş). Observator FRH: Octavian Pripas (Râmnicu Vâlcea). • Aruncări de la 7 m: 0-3 (transformate: 0-2; a ratat Căbuţ). Minute de eliminare: 4-2. • CSA Steaua Bucureşti: Stănescu (13 intervenţii), Babasafari (a apărat un 7 m) – Vujic 6, Roşu 5, Mihalcea 5, Geor­gescu 3, Kostadinovic 1, Irimescu 1, Johannson 1, Florea 1, Vegar 1, Aslanian 1, Becheru, Stavrositu, Talaş, Răpciugă. Antrenor: Ovidiu Mihăilă. • CS Minaur Baia Mare: R. Pop (5 intervenţii), Bucătaru (3 intervenţii) – Căbuţ 5 (2 din 7 m), Lazic 4, Dragas 4, Haiduc 3, Mureşan 3, Marta 2, Popescu 1, Câmpan 1, Nagy, Mihai, Sabou, Vilovski, Cristescu, Buşecan. Antrenor: Raul Fotonea.
Sferturi de finală, rezultate: CSA Steaua Bucureşti – CS Minaur Baia Mare 25-23; AHC Potaissa Turda – AHC Dunărea Călăraşi 27-24; CSM Bucureşti – SCM Politehnica Timişoara 28-29 (după aruncări de la 7 m); Dinamo Bucureşti – AHC Dobrogea Sud Constanţa (s-a jucat aseară).