Şi cu probleme financiare, şi cu punctele luate…

0
58

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – Dinamo Bucureşti 1-3 (-20, 21, -20, -23)

Ştiinţa Explorări Baia Mare a pierdut duelul de acasă, de sîmbătă seara, împotriva celor de la Dinamo Bucureşti, 1-3 (-20, 21, -20, -23), şi are şanse infime de a mai spera la locul şapte. Inclusiv la poziţia a opta, formaţia antrenată de Marius Botea şi Sorin Pop avînd acum şase puncte de recuperat faţă de Unirea Dej, grupare ce are însă un joc în plus. Din păcate, situaţia financiară a clubului se reflectează perfect cu parcursul echipei, ştiindu-se că Ştiinţa Explorări se confruntă cu mari probleme financiare, iar viitorul echipei este incert, existînd chiar posibilitatea ca după acest sezon cel mai vechi club băimărean să dispară. Primul club ce a reuşit să aducă primul titlu în provincie în 1993, perioadă în care voleiul masculin era dominat de cele două echipe din capitală, Steaua şi Dinamo. Iar declaraţia oferită de Marius Botea la finalul partidei este cît se poate de evidentă: „Am făcut un joc slab. Din păcate, problemele financiare cu care ne confruntăm nu au cum să nu influenţeze moralul jucătorilor. Cu atmosfera care a fost în teren la meciul cu Dinamo nu aveam cum să învingem”.
Ştiinţa Explorări a început meciul fără Vlad Negrean (accidentat la genunchi), locul lui fiind luat în sextetul de bază de Gheorghe Socaciu. Oaspeţii au început mai bine meciul, după care băimărenii au echilibrat jocul. La scorul de 16-16 a intrat în scenă Caio de Pra, serviciile brazilianului punîndu-i în mare dificultate pe jucătorii de la Ştiinţa Explorări, astfel că oaspeţii au făcut cinci puncte consecutive, după care au cîştigat setul cu 25-20. Dinamo a dominat şi debutul setului secund, dar băimărenii au revenit şi au egalat la 19. În continuare, Fedorenko, cel mai bun jucător al gazdelor, a fost decisiv pentru echipa antrenată de Marius Botea şi Sorin Pop şi Explorări s-a impus cu 25-21. Setul 3 a fost cîştigat de Dinamo cu 25-20, băimărenii avînd mari probleme la serviciile executate de Kaszap şi de Pra. În ultimul set intră în teren şi Negrean, dar tot oaspeţii sînt cei care gestionează mai bine situaţia şi îşi adjudecă setul 4 cu 25-23.

Evoluţia scorului

• Setul I: 2-4, 5-8, 11-12, 14-16, 16-20, 20-25; Setul II: 2-4, 7-8, 11-11, 15-16, 20-20, 25-21; Setul III: 4-4, 6-8, 10-12, 12-16, 15-20, 20-25; Setul IV: 3-4, 4-8, 8-12, 10-16, 20-20, 23-25.
• Ştiinţa Explorări Baia Mare: Râpeanu 2 p, Socaciu 3 p, Fedorenko 21 p, Nagy 9 p, Lupu 7 p, Mocanu 8 p, Popovici (libero). Au mai jucat: Ţuţea 2 p şi Negrean 4 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Dinamo Bucureşti: Kaszap 6 p, de Pra 19 p, Mureşan 8 p, Şoloc 17 p, Peric 9 p, Munoz 19 p, Mărieş (libero). Antrenori: Daniel Rădulescu şi Ionuţ Harbuz. • Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploieşti) şi Cornel Gorban (Iaşi). Observator FRV: Angheluş Cotoanţă (Bucureşti).
Rezultatele etapei a 7-a (grupa 7-12): Universitatea Cluj-Napoca – CSU UV Timişoara 0-3 (s-a jucat la Timişoara); Unirea Dej – CSŞ 2 CNE Baia Mare 3-0 (s-a jucat în data de 7 martie); Ştiinţa Explorări Baia Mare – Dinamo Bucureşti 1-3.

Etapa viitoare (miercuri, 18 aprilie): CSU UV Timişoara – Ştiinţa Explorări Baia Mare, ora 17.00; CS Dinamo Bucureşti – CS Unirea Dej, ora 16.00; CSŞ 2 CNE Baia Mare – CS Universitatea Cluj-Napoca 0-3 (s-a jucat în 14 martie).