Campioana din Sud, victorie pe terenul celei din Nord

0
166

Bradul Vişeu de Sus – CS Minaur Baia Mare 0-4 (0-1)

Prima manşă din play-off-ul Ligii a patra, dintre campioanele seriilor Nord şi Sud, ce le-a adus faţă în faţă pe Bradul Vişeu de Sus şi CS Minaur Baia Mare, s-a încheiat cu victoria oaspeţilor, formaţia antrenată de Dorin Toma impunîndu-se cu scorul de 0-4 (0-1). În urma acestei victorii, băimărenii au devenit favoriţi cerţi la adjudecarea titlului în Maramureş, judeţul nostru urmînd apoi să întîlnească în barajul pentru promovarea în eşalonul trei campioana Bihorului, CSC Sânmartin.

Susţinută de aproximativ 100 de suporteri băimăreni, CS Minaur a controlat prima dispută a play-off-ului, iar golul campioanei din Seria Sud a picat în minutul 27, Cătălin Tutuţa apărînd excelent la finalizare. Băimărenii îşi vor dubla avantajul la 16 minute de la reluare, Vasyl Dan reluînd în poartă centrarea lui Marius Feraru. În minutul 75, Ciprian Duruş va marca cel mai frumos gol al primei manşe, mijlocaşul executîndu-l pe portarul advers cu un lob la colţul lung. Vasyl Dan îi va întoarce serviciul lui Marius Feraru în minutul 89, atacantul stabilind scorul final cu o execuţie simplă. • Bradul Vişeu de Sus: Galbin – Bâtcor, Bogdan, Brana, Eudean, Moroşan, Nemeti (min. 85, Popan), Popp, Rad (min. 69, Ciolpan), Vasilovschi, Mihali. Rezervă neutilizată: Petrovan. Antrenori: Bogdan Ciolpan – principal, Radu Ciolpan – secund. • CS Minaur Baia Mare: G. Danciu – Lihet, Ignat, S. David, Lupu, C. Tutuţa (min. 35 Vasyl Dan), Borota, Duruş, Giurgiu, Bococi (min. 76 Sabadâş), Feraru. Rezerve neutilizate: Anişoreac – D. Pop, Horje. Antrenori: Dorin Toma, Cristian Bogdan şi Marius Marian. Confruntarea a fost condusă de Răzvan Necrici, asistat de Gheorghe Tarba şi Daniel Lar. Arbitru de rezervă: Mihai Paşca. Observator din partea AJFMM: Ioan Hotico.
Returul Play Off-ului Ligii a patra este programat pentru sîmbătă, 16 iunie, de la ora 18.00. Meciul se va disputa pe Stadionul „Viorel Mateianu” din Baia Mare.