Minerul Baia Sprie – Sport Team Baia Mare 4-6 (3-1)

0
240

Pe terenul din Baia Sprie s-a desfăşurat, vineri, partida revanşă de fotbal old boys dintre Minerul din localitate şi echipa băimăreană Sport Team, în meciul precedent scorul fiind favorabil pentru băisprăieni, care au învins cu 4-2. Meciul revanşă a debutat pe contre, echipa din Baia Sprie punînd mai bine piciorul la minge, iar în minutul 15 a reuşit deschiderea scorului prin Andrei Fila (1-0). În minutul 22, oaspeţii beneficiază de o lovitură de la 11 m şi Cristian Bărbos aduce egalarea pentru băimăreni. Pînă la finalul primei reprize, echipa din Baia Sprie se desprinde la 3-1, prin golurile marcate de acelaşi Andrei Fila şi „primarul” Alin Bîrda, în urma unui contraatac pornit de la Vasile Dan. A doua parte a meciului este dominată în mare parte de cei de la Sport Team, care avîndu-l în teren pe coordonatorul de joc Rareş Pop-Popescu, reuşesc să înscrie cinci goluri, iar Minerul Baia Sprie doar unul. Primele două goluri care aduc egalarea sînt înscrise de Rareş Pop-Popescu din 11 m, respectiv Bogdan Bîrle, pe contraatac (3-3, min. 58). La acest scor, în min. 65, Rareş Pop-Popescu prinde o torpilă de la 20 m, cu care îl învinge pe portarul Marius Roşca şi scorul devine 3-4. Pînă la finalul jocului, băimărenii îşi măresc avantajul la 3-6 (min. 75), prin golurile semnate de Bogdan Bîrle şi acelaşi Rareş Pop-Popescu, gazdele izbutind să reducă scorul la 4-6, prin Ovidiu Dragoş (min. 80). Arbitrajul a fost asigurat de Alexandru Bella, Dan Hruşcă şi Raul Pteanc. • Minerul Baia Sprie: Marius Roşca, Andrei Ardelean, Paul Blejan, Vasile Dan, Ştefan Mureşan, Sebastian Trif, Răzvan Şomotiuc, Alin Bîrda, Alin Bozga, Alexandru Lupşa, Ovidiu Dragoş, Lorant Vincze, Ioan Prodan, Andrei Fila, Robert Vaszita şi Miki Hitter. Antrenor: Vasile Gherman. • Sport Team Baia Mare: Darius Mihuţ, Edi Costin, Florin Frenţ, Dorin Avram, Vasile Terec, Ionuţ Simon, Sorin Bozântan, Ionuţ Pop, Daniel Lupuţi, Cristian Bărbos, Bogdan Bîrle, Sergiu Fagi, Alin Gavrilă, Ciprian Coste şi Ioan Marchiş. Antrenor: Ioan Marchiş.