Puncte preţioase de la ultima clasată

0
57

• CSM Roman – CS Minaur Baia Mare 26-27 (12-14) •

Cu trei puncte s-a întors CS Minaur din deplasarea de la CSM Roman, victorie care duce nou promovata în plutonul fruntaş al clasamentului din Liga Florilor. Băimărencele au trecut peste amărăciunea eşecului nemeritat din etapa precedentă şi au învins la ultima clasată cu 27-26 (14-12), după patru etape totalul punctelor ajungînd la şapte.

Duelul de la Roman a debutat sub aspectul echilibrului, după 14 minute cele două formaţii aflîndu-se la egalitate – 6-6. CSM înscrie de două ori, 8-6 (15′), dar oaspetele egalează la 10 (23′). Băimărencele se desprinde chiar la două goluri – 10-12 (24′), avantaj care este păstrat şi după primele 30 de minute – 12-14. CSM Roman anulează minusul de două goluri în debutul părţii secunde, echilibrul menţinîndu-se pînă la scorul de 17-17 (38′). Trei goluri la rînd din partea fetelor antrenate de Costică Buceschi desprind echipa noastră la trei lungimi – 17-20 (41′). Partida nu este, însă, jucată, gazdele restabilind egalitatea la 21 (53′) şi 24 (56′). CS Minaur nu cedează şi înscrie două goluri consecutive – 24-26 (58′). Lanterna roşie se apropie la un gol, dar băimărencele se desprind din nou la două goluri în ultimele secunde, iar CS Minaur se impune cu 26-27 şi cucereşte trei puncte importante ce o propulsează între primele cinci echipe. • Arbitri: Radu Iliescu şi Doru Pascu Manea (Bucureşti). Observator FRH: Vasile State (Buzău). • Aruncări de la 7 m: 4-5 (transformate: 4-3; au ra­tat: Lisewska, Shteriova). Minute de eliminare: 2-2. • CSM Roman: Mârcă Ola­riu, Timoşenkova (10 intervenţii, a apărat 2 de 7 m) – Khavronina 10, Simion 6 (4 din 7 m), Băbeanu Todor 4, Manea 2, Agrigoroaie 2, Chitacu 1, Polocoşer 1, Stoleru, Ivan, Cîrjan. Antrenor: Dragoş Dobrescu. • CS Minaur Baia Mare: Medvedova (2 intervenţii), Nastasă (7 intervenţii), Enache – Lisewska 7 (1 din 7 m), Rysankova 4, Orşivschi 4, Tecar 3 (2 din 7 m), Seraficeanu 3, Bondar 2, Burlacenko 2, Shteriova 1, Popescu 1, Argyelan, Andriţa, Cîrstea, Taivan. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Claudiu Cetăţeanu.

Rezultatele etapei 4: CS Măgura Cisnădie – SCM Craiova 25-22; CSM Roman – CS Minaur Baia Mare 26-27; HC Dunărea Brăila – CSM Bucureşti 22-35; SCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău 29-24; CSM Slatina – CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 22-18; ASC Corona 2010 Braşov – CSM Galaţi 31-21; CSU Cluj-Napoca – SCM Gloria Buzău 18-19.
Etapa viitoare • Sîmbătă, 6 octombrie: SCM Craiova – CSU Cluj-Napoca, ora 17.30, TVR 1 • Duminică, 7 octombrie: CSM Galaţi – HC Dunărea Brăila; HC Zalău – CSM Roman; SCM Gloria Buzău – CSM Slatina; CS Minaur Baia Mare – CS Măgura Cisnădie; CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – ASC Corona 2010 Braşov, ora 17.30. TVR 1 • Marţi, 9 octombrie: CSM Bucureşti – SCM Râmnicu Vâlcea, ora 17.30, TVR 1.