Puncte rezolvate rapid

0
227

• ACS Fotbal Comuna Recea – CS Iernut 7-0 (4-0) •

ACS Fotbal Comuna Recea a realizat scorul etapei şi a urcat pe poziţia a doua după victoria cu 7-0 împotriva celor de la CS Iernut, meci ce a contat pentru etapa a şasea a ligii a III-a, seria a V-a. Maramureşenii au rezolvat rapid ecuaţia celor trei puncte, în minutul 9 formaţia antrenată de Romulus Buia şi Ovidiu Mic marcînd de două ori, prin golurile lui Sergiu Ciocan (1) şi Daniel Mih (9). Pînă la pauză avantajul gazdelor s-a dublat, autori aceiaşi jucători Daniel Mih (41) şi Sergiu Ciocan (43), pentru ca în repriza secundă Comuna Recea să mai înscrie de încă trei ori, pe lista marcatorilor regăsindu-se Adrian Micaş (53), Bogdan Buşică (89) şi Alexandru Mărieş (90). Meciul cu penultima clasată s-a dovedit unul facil, în care s-a pus problema doar a diferenţei de scor cu care se va impune gruparea maramureşeană.
• ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Dunca, Lang, Urs, A. David (63, I. Mureşan), Oşan (77, Jucan), Asăujan (67, Buşică), Micaş (61, Mărieş), Ciocan, R. Rus, Mih. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.

Remiză între neînvinse
• Unirea Tăşnad – CS Minaur Baia Mare 1-1 (1-0)

Cu remiză s-a terminat meciul dintre cele două echipe neînvinse ale seriei a V-a, cel dintre Unirea Tăşnad şi CS Minaur Baia Mare. Dacă în prima parte duelul sătmărean-maramureşean s-a dovedit echilibrat, dar cu avantaj pentru gazde după primele 45 de minute, însă cu ocazii puţine în dreptul băimărenilor, în schimb partea secundă a aparţinut în totalitate oaspeţilor, care au mai avut şi un gol anulat pentru un presupus ofsaid. De asemenea, echipei antrenate de Dorin Toma i s-a refuzat şi o lovitură de pedeapsă în minutul 45, Duruş fiind agăţat în suprafaţa de pedeapsă. În urma acestei remize, băimărenii au coborît pe poziţia a treia, la doar un punct în spatele primelor două clasate.
Unirea Tăşnad a deschis scorul în urma unei neglijenţe a lui Lihet, care l-a lovit peste picioare peste un adversar în careul nostru. Penalty-ul a fost transformat de Raul Stanciu în minutul 32, acesta fiind şi scorul pauzei. Băimărenii au ieşit mult mai motivaţi, Dorin Toma a efectuat şi trei modificări, iar lucrurile au stat cu totul altfel. CS Minaur a dominat într-o manieră incredibilă, gazdele au preferat să se închidă cu toţi jucătorii în propria jumătate, iar pe acest fond au început să curgă ocaziile la poarta lui Gorbe. După o serie de ratări clare, golul a căzut, după cum era şi normal, în minutul 70. Tudor Balmoş a executat un corner de pe dreapta, Lorant Kis a reluat cu capul, balonul a lovit bara transversală şi mingea a picat după linia porţii. Cu moralul excelent după golul egalizator, băimărenii forţează obţinerea celor trei puncte. Înscriu după alte zece minute, prin Ciprian Duruş, dar asistentul indică ofsaid la Bogdan Boje, atacantul nostru aflîndu-se, se pare, într-o poziţie afară din joc, chiar dacă nu a atins mingea. Finalul nu a mai adus nimic notabil, chiar dacă Minaur a mai beneficiat de alte oportunităţi de a intra în avantaj. • CS Minaur Baia Mare: Gudea – Duruş, Kis, D. Simion, Lupu, Lihet (46, C. Tutuţa), Giurgiu, Balmoş, Şerban (46, Boje), Bococi (46, Chiş-Toie), Feraru (65, Bandula). Antrenori: Dorin Toma şi Vlad Ungureanu.

Rezultatele etapei 6: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CFR Cluj-Napoca II 3-0; Gaz Metan Mediaş II – AFC Odorheiu Secuiesc 1-3; Avântul Reghin – MSE Târgu Mureş 3-1; Sănătatea Cluj-Napoca – Sticla Arieşul Turda 2-1; ACS Fotbal Comuna Recea – CS Iernut 7-0; AFC Hărman – Unirea Dej 2-2; Unirea Tăşnad – CS Minaur Baia Mare 1-1; Olimpic Cetate Râşnov – ACS Unu Fotbal Gloria Bistriţa 1-0.
Etapa viitoare • Vineri, 5 octombrie, ora 15.00: Sticla Arieşul Turda – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc; MSE Târgu Mureş – Sănătatea Cluj-Napoca; ACS Unu Fotbal Gloria Bistriţa – Avântul Reghin; Unirea Dej – Unirea Tăşnad; AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Hărman; CFR Cluj-Napoca II – ACS Fotbal Comuna Recea • Sîmbătă, 6 octombrie, ora 15.00: CS Minaur Baia Mare – Olimpic Cetate Râşnov; CS Iernut – Gaz Metan Mediaş II.