Încheiem anul cu eșec

0
67

• SCM Craiova – CS Minaur Baia Mare 21-19 (12-6) •

Ultimul joc oficial a adus eșec pentru CS Minaur Baia Mare, care a cedat în deplasarea de la SCM Craiova cu scorul de 21-19 (12-6). Fetele lui Costică Buceschi s-au prezentat modest la acest meci, s-au întrecut într-o sumedenie de greșeli, însă nici Craiova n-a strălucit. Era o bună oportunitate de a învinge deținătoarea Cupei EHF, grupare care s-a observat că e obosită, dar băimărencele nu au putut specula vulnerabilităţile oltencelor. Din păcate, gazdele au știut să profite de aceste aspecte și au învins meritat.
Totul a decurs normal pentru CS Minaur pînă la scorul de 6-5 (17′), moment din care începem să facem prostii pe bandă rulantă. Craiova nu iartă și se desprinde la cinci goluri, 10-5 (28′), însă scorul pauzei indică o diferență de șase, 12-6. Debutul reprizei secunde aduce eliminarea Cristinei Zamfir, inter care a marcat în prima parte de 8 ori, olteanca primind două eliminări la aceeași fază, și cum mai deținea una din prima parte, a văzut cartonașul roșu. Nu știm să profităm nici de acest moment extrem de favorabil, chiar dacă ne-am apropiat la două lungimi, 17-15 (48′). SCM Craiova reface iarăși o diferență liniștitoare, 19-15 (51′), după urmînd o nouă perioadă pozitivă în tabăra băimărencelor, 19-18 (57′). Nu avem, totuși, puterea să egalăm, ba, mai mult, gazdele se desprind iarăși, de data aceasta decisiv, 21-19. Victorie pentru SCM Craiova, și amărăciune pentru CS Minaur Baia Mare, care putea mai mult în această ultimă dispută din 2018. • Arbitri: Ionuț Barbu / Adrian Manafu (București). Observator FRH: Adrian Lupșa (Reșița). • Aruncări de la 7 m: 6-2 (transformate: 4-2; au ratat Țicu și Stoican). Minute de eliminare: 10-10. • SCM Craiova: Stanciu (14 interven­ții), Dzukeva, Curmenț – Zamfir 8 (4 din 7 m), Tătăr 5, Vizitiu 4, Tănăsie 2, Șelaru Ilie 1, Nikolic 1, Țicu, Stoican, Georgievska, Seric, Rădoi, Trifunovic, Colac. Antrenori: Bogdan Burcea, Costin Dumitrescu, Grigore Albici. • CS Minaur Baia Mare: Enache (17 intervenții, a apărat și un 7 m), Medvedova (a apărat un 7 m), Nastasă – Rysankova 4, Shteriova 3, Lisewska 3 (2 din 7 m), Cîrstea 3, Burlacenko 2, Seraficeanu 2, Popescu 1, Orșivschi 1, Bondar, Polocoșer, Taivan, Tecar, Argyelan. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Rezultatele etapei 10: SCM Gloria Buzău – HC Zalău 25-24; CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – CSM București 18-36; SCM Craiova – CS Minaur Baia Mare 21-19; CSM Slatina – CSM Galați 23-23; CS Măgura Cisnădie – SCM Râmnicu Vâlcea 20-27; CSU Cluj-Napoca – HC Dunărea Brăila 26-25; ASC Corona 2010 Brașov a stat.