Academia de Handbal Minaur a preluat șefia la juniori II

0
51

În deschiderea etapei cu numărul XII a seriei G, juniorii II ai Academiei de Handbal Minaur au cîștigat partida de pe teren propriu cu CSȘ Odorhei, scor 44-33 și își păstrează poziția de lider în clasament. La pauză, diferența dintre cele două echipe a fost de trei goluri, scor 20-17.
Prima repriză a fost echilibrată, oaspeții conducînd la maxim un gol în primele 20 de minute ale jocului. De la scorul de 13-13 (min. 21), Academia de Handbal Minaur a marcat patru goluri consecutive, distanțîndu-se la 17-13, pentru ca la pauză să intre la cabine cu un avantaj de trei goluri, scor 20-17. Imediat după reluare, juniorii noștri măresc diferența la 22-17 (min. 32). Treptat, pe parcursul reprizei secunde, această diferență de cinci goluri s-a mărit, ajungînd la 11 goluri în finalul partidei, scor 44-33. • Academia de Hand­bal Minaur: Sergiu Balla (6 intervenţii), Nazar Papushak (3), Denis Popovici (1) – Erik Pop (9 goluri), Rareș Pop II (8), Ovidiu Ardelean (7), Bogdan Paul (5), Emanuel Birtaș (5), Alexandru Cociotă (4), Andrei Ghibirdic (3), Daniel Astalâș (2), Teodor Buciuman (1), Denis Konya, Andrei Danci, Rareș Pop II, Sergiu Alba. Antrenor: Florin Mironescu.
Rezultatele etapei 12: Academia de Handbal Minaur Baia Mare – CSȘ Odorhei 44-33; CS Extrem Baia Mare – CSH Academica Cluj-Napoca 42-23; LPS Bistrița – LPS Târgu Mureș 28-33; AHC Potaissa Turda a stat.
Etapa următoare, juniorii II vor juca în deplasare la LPS Tg. Mureș, sîmbătă, 8 decembrie, începînd cu ora 12.30. Partida va fi arbitrată de cuplul Chicus / Olteanu (ambii din Brașov). CS Extrem va evolua în această etapă tot în deplasare, la CSȘ Odorhei, în aceiași zi, de la ora 12.30.