Debut de an favorabil

0
140

CS Minaur Baia Mare – ASC Corona 2010 Braşov 27-24 (14-10)

Fetele de la CS Minaur au început cum nu se poate mai bine anul 2019, cu o victorie, venită în dauna Coronei Braşov, scor 27-24 (14-10), partidă ce s-a consumat miercuri seara în sala „Lascăr Pană” şi ce a contat pentru etapa 11 din Liga Florilor.

Trei puncte care nu pot fi puse la îndoială, obţinute datorită ambiţiei, determinării şi pragmatismului, formaţia lui Costică Buceschi aflându-se în prima parte a clasamentului, extraordinar pentru o nou promovată, unde investiţiile sunt făcute în limita bunului simţ, în comparaţie cu alte grupări de prim eşalon. Dacă se continuă pe aceiaşi linie şi în restul sezonului este mai mult decât ok, fetele neavând încă relaţiile de joc reglate aşa cum ar trebui, însă important este să existe constanţă în joc şi în rezultate. Băimărencele vor beneficia sâmbătă de un nou adversar pe măsură, HC Zalău, meci care ne poate aduce o oarecare linişte pentru perioada următoare în cazul obţinerii altor trei puncte.
Braşovencele, fără aportul a trei jucătoare, Chiper, Tiron şi Buceschi (a jucat doar în partea secundă), respectiv Ciuciulete (accidentată în minutul 5), a început în forţă duelul şi a condus cu 1-3 (6). Gazdele beneficiază de o perioadă senzaţională şi înscriu cinci goluri la foc automat, 6-3 (12). Perioadă ce continuă şi în minutele următoare, Minaur distanţându-se la şase goluri, 10-4 (18). Corona va reduce diferenţa la jumătate în minutul 25, 11-8, avansul la pauză fiind de patru goluri în avantajul nostru, 14-10. Oaspetele se întorc mai decise de la cabine, iar acest lucru se va concretiza pe tabelă, apropiindu-se la două lungimi în mai multe perioade, 15-13 (35), 17-15 (39), 21-19 (51). Punem din nou o diferenţă confortabilă cu cinci minute înainte de final, 24-19, Braşovul nu mai are la ce să spere, şi învingem cu 27-24. Sâmbătă vom avea parte de un nou meci ce va fi presărat cu toate ingredientele, în Baia Mare urmând să se poposească echipa lui Gheorghe Tadici. • Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Aproximativ 1.500 de spectatori. • Au arbitrat: Romeo Ştefan (Ploieşti) – Bogdan Stark (Bucureşti). Observator FRH: Paul Anton (Iaşi). • Aruncări de la 7 m: 3-5 (transformate: 3-4; a ratat Tîrcă). Minute de eliminare: 6-2. • CS Minaur Baia Mare: Enache (8 intervenţii, a apărat un 7 m), Medvedova (6 intervenţii), Năstasă – Rysankova 5, Burlachenko 4, Shteriova 4, Lisewska 4 (2 din 7 m), Orşivschi 3, Seraficeanu 3, Taivan 2, Cîrstea 1, Tecar 1 (din 7 m), Polocoşer, Bondar, Lipară, Argyelan. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Claudia Cetăţeanu. • ASC Corona 2010 Braşov: Tatalovic (7 intervenţii), Hosu (1 intervenţie), Popescu (1 intervenţie) – Eliza Buceschi 6 (4 din 7 m), Tîrcă 6, Dmitrovic 3, Neagu 3, Chiricuţă 2, Ciolan 1, Bucur 1, Pătuleanu 1, Lopătaru 1, Tămaş, Vetkova, Ciuciulete. Antrenor: Ion Crăciun.