Am urcat pe podium

0
155

CS Minaur Baia Mare – HC Zalău 23-21 (11-12)

Minaur continuă excelent începutul de an, formaţia pregătită de Costică Buceschi repurtând al doilea succes consecutiv pe teren propriu, în urma victoriei cu 23-21 (11-12) cu HC Zalău, care o propulsează, momentan, pe podium.

Un meci infinit mai dificil decât cel de miercuri, trupa lui Gheorghe Tadici având iniţiativa o repriză şi ceva. Tadici a făcut din nou valuri, a acuzat, ca de obicei, maniera de arbitraj, însă cele trei puncte cucerite de băimărence nu se datorează deciziilor celor două arbitre, ci doar a muncii depuse de fetele noastre, care au făcut o repriză secundă extraordinară. Impulsionate de o sală aproape plină, jucătoarele lui Buceschi s-au apărat mult mai exact în partea a doua, poarta şi-a făcut, de asemenea, treaba, iar pe faza ofensivă s-au găsit cam tot timpul soluţii de a străpunge poarta adversă. Nu începem să visăm la cupe europene, e prematur încă, însă există dorinţa de a continua cu asemenea rezultate pentru a ne menţine cât mai sus.
Prima parte a derby-ului de sâmbătă seara dintre Minaur şi Zalău a aparţinut oaspetelor, care s-au aflat la conducere pe întreaga durată a celor 30 de minute. Din fericire pentru noi sălăjencele nu s-au desprins clar şi decisiv, existând premisele unei reveniri în partea a doua, la pauză oaspetele având avantaj minim, 11-12. Lucrurile se complică în debutul actului secund, HC Zalău desprinzându-se la trei goluri, 11-14 (34′). În şapte minute se schimbă totul, băimărencele beneficiind de o perioadă perfectă. Cinci goluri consecutive ne aduc în avantaj, 16-14 (41′), iar controlul partidei ne aparţine. Chiar dacă echipa lui Tadici ne egalează imediat, 16-16. Fetele simt căldura publicului băimărean şi se distanţează la cinci goluri, 23-18 (55′), soarta fiind pecetluită. Odată punctele cucerite, ultimele secvenţe aduc relaxarea în tabăra noastră, oaspetele înscriu de trei ori, dar victoria nu ne mai poate scăpa şi CS Minaur urcă pe loc de podium, 23-21. Însă băimărencele nu scapă de meciurile uşoare, nu că ar fi facile vreunul, iar în ultima etapă a turului merge pe terenul campioanei, CSM Bucureşti, grupare care nu se află deloc în formă. Cum şi alte adversare au pus mari probleme tigroaicelor, la fel trebuie să facă şi băimărencele, neavând nimic de pierdut, doar să joace fără presiune şi cu dezinvoltură. • Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Aproximativ 1.800 spectatori. • Arbitraj bun: Cristina Năstase (Bucureşti) / Simona Stancu (Buzău). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Piteşti). • Aruncări de la 7 m: 3-6 (transformate: 2-5; au ratat Liseswka, respectiv Szollosi). Minute de eliminare: 2-8. • CS Minaur Baia Mare: Enache (4 intervenţii), Medvedova (10 intervenţii), Nastasă – Rysankova 6 (1 din 7 m), Shteriova 6, Lisewska 5 (1 din 7 m), Burlachenko 4, Taivan 2, Seraficeanu, Polocoşer, Orşivschi, Bondar, Tecar, Cîrstea, Argyelan, Lipară. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Claudia Cetăţeanu. • HC Zalău: Vişan (11 intervenţii, a apărat şi un 7 m), Kelemen – Constantinescu 11 (5 din 7 m), Abed Kader 5, Berbece 2, Szollosi 1, Panici 1, Nichitean 1 (din 7 m), Severin, Corban, Nica, Irimia, Popescu, Pricop, Mihart. Antrenor: Gheorghe Tadici.