Pe podium

0
100

CS Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila 26-21 (11-13)

Nici cel mai optimist suporter nu prevestea un parcurs atât de frumos, până acum, al fetelor de la Minaur, care au ajuns pe podiumul Ligii Florilor. Doar că în ultima etapă au tremurat serios pentru cele trei puncte, având o primă repriză de nerecunoscut împotriva mai slab cotatei HC Dunărea Brăila. Revirimentul s-a produs în ultimele trei minute din prima repriză, iar în repriza a doua pe teren a existat o singură echipa, cea antrenată de Costică Buceschi, la final victoria revenind cu scorul de 26-21 (11-13).

E prematur să visăm la un loc de cupă europeană, dar dacă vom avea această şansă trebuie să o fructificăm. Deocamdată e început de retur şi încă nu am avut parte de adversari cu pretenţii şi cu bugete peste al nostru, important e ca la acele meciuri să demonstrăm că ne merităm locul din clasament, iar rezultatele nu sunt întâmplătoare.
Venită din postura formaţiei aflată în lupta pentru retrogradare, Dunărea Brăila a avut o primă parte extraordinară şi a surprins echipa noastră cu repuneri rapide şi contraatacuri devastatoare, oaspetele ajungând să conducă la şase goluri, 4-10 (18′), 7-13 (27′). În schimb, în tabăra băimărencelor au predominat greşelile şi un joc fără orizont, primele 27 de minute dându-ne impresia că noi ne aflăm în subsolul clasamentului. Patru goluri consecutive au reaprins speranţele unei reveniri, diferenţa fiind doar de două lungimi în detrimentul oaspetelor la finalul celor 30 de minute, 11-13. CS Minaur a avut cu totul altă faţă în repriza a doua şi a început cu trei goluri consecutive, 14-13 (34′). Brăilencele au mai ţinut pasul cu adversarul până în minutul 41, când cele două grupări se aflau la egalitate, 18-18. Cinci goluri la rând au consemnat desprinderea decisivă pentru formaţia ce a urcat pe podium, 23-18 (50′), jucătoarele Dunării clacând din punct de vedere mental. Băimărencele au păstrat până la final avansul de cinci goluri, au învins cu 31-26 şi au urcat pe podiumul Ligii Florilor. • Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Aproximativ 1.500 de spectatori. • Arbitri: Geogiana Doană / Ana Maria Gociu (Bucureşti). Observator FRH: Ilie Vizitiu (Deva). • Aruncări de la 7 m: 6-8 (transformate: 5-6; au ratat Lisewska, respectiv Vătu, Preda). Minute de eliminare: 4-8. • CS Minaur Baia Mare: Medvedova (3 intervenţii), Enache (8 intervenţii), Nastasă (a apărat un 7 m) – Shteriova 10 (3 din 7 m), Rysankova 6 (2 din 7 m), Taivan 4, Bondar 2, Orşivschi 2, Burlachenko 1, Seraficeanu 1, Polocoşer, Cîrstea, Lisewska, Tecar. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Claudia Cetăţeanu. • HC Dunărea Brăila: Razum (5 intervenţii, a apărat un 7 m), Dobre (3 intervenţii) – Vătu 8 (4 din 7 m), Munteanu 3, Berescu 2, Preda 2 (din 7 m), Tudor 2, Safta 1, Manea 1, Dache 1, Axinte 1, Gheorghe, Shutska Burtea, Epureanu, Krnic. Antrenor: Aurelian Roşca.

Rezultatele etapei 15: CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – CS Măgura Cisnădie 29-25; CSM Slatina – CSU Cluj-Napoca 36-31; HC Zalău – CSM Galaţi 35-25; CS Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila 26-21; CSM Bucureşti – ASC Corona 2010 Braşov (miercuri, 6 februarie, ora 17.30, TVR HD); SCM Craiova – SCM Râmnicu Vâlcea (joi, 14 februarie, ora 17.30, TVR HD); SCM Gloria Buzău a stat.
Etapa viitoare • Sâmbătă, 9 februarie: CSU Cluj-Napoca – CS Gloria 2018 Bistriţa Năsăud, ora 11.00, TVR 2 • Duminică, 10 februarie: HC Dunărea Brăila – HC Zalău; ASC Corona 2010 Braşov – CSM Slatina; SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare, ora 17.30, TVR 1 • Miercuri, 13 februarie: CSM Galaţi – CSM Bucureşti • Vineri, 15 februarie: CS Măgura Cisnădie – SCM Gloria Buzău, ora 18.00; SCM Craiova stă.