Am cedat în minimum de seturi

0
27

Arcada Galaţi – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0 (21, 15, 11)

Înfrângere clară pentru Ştiinţa Explorări în deplasare cu ocupanta locului al treilea în clasament, Arcada Galaţi.
Băimărenii au reuşit să se ridice la nivelul adversarului doar în debutul partidei, când au condus cu 7-2 şi 11-5. Gălăţenii şi-au revenit repede, însă, şi au egalat la 11, după care au câştigat primul set cu 25-21. Următoarele două seturi au fost mult mai dezechilibrate, gazdele impunându-se cu 25-15 şi 25-11.
Evoluţia scorului • Setul I: 1-4, 2-7, 5-11, 11-11, 13-12, 21-16, 23-21, 25-21; Setul II: 1-3, 4-4, 6-5, 10-7, 14-8, 16-10, 25-15; Setul III: 1-1, 8-2, 12-5, 21-8, 25-11. • Arcada Galaţi: Perez 1 p, Raic 18 p, Bissette 5 p, Cuciureanu 4 p, Terzic 4 p, Borovnjak 10 p, Cabrera (libero). Au mai jucat: Cristudor, Kullo 3 p, Carrasco 5 p, Sanderson 5 p şi Mihalaj 2 p. Antrenori: Sergiu Stancu şi Răzvan Tănăsescu. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu, Ţuţea 11 p, Mocanu 7 p, Talpă 5 p, Nagy 2 p, Crişan 4 p, Popovici (libero). Au mai jucat: S. Dragomir 5 p, Al. Dragomir şi Butnaru 1 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Au arbitrat: Cosmin Tudorache (Bucureşti) şi Tudorel Arbunea (Brăila). Observator FRV: Gheorghe Popescu (Bucureşti).

Rezultatele etapei a 15-a: Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti 3-1; CSM Câmpia Turzii – Universitatea Cluj-Napoca 3-1; Unirea Dej – SCMU Craiova 3-0; Arcada Galaţi – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0; CSM Bucureşti şi CSVM Zalău au stat.
Etapa viitoare (sâmbătă, 16 februarie): CSVM Zalău – Unirea Dej; SCMU Craiova – Arcada Galaţi; Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSM Bucureşti; Steaua Bucureşti – CSM Câmpia Turzii; Universitatea Cluj-Napoca şi Dinamo Bucureşti stau.