Eşecuri la scor pentru CS Minaur

0
180

Aflată într-un stagiu centralizat de aproximativ o săptămână la Nyirbator (Ungaria), gruparea din eşalonul trei CS Minaur Baia Mare a susţinut în cursul zilei de miercuri două jocuri de verificare.

Dimineaţă, elevii lui Dorin Toma au întâlnit echipa de Liga a IV-a CSM Olimpia Satu Mare, victoria revenind oaspeţilor cu scorul de 2-5 (2-2). Galben-albaştrii au deschis scorul prin ultima achiziţie, Ciprian Brata, care a transformat o lovitură liberă, dar sătmărenii au întors rezultatul în minutele 19 şi 37, iar până la pauză băimărenii au restabilit egalitatea prin Sandu Bococi. În partea secundă, CSM Olimpia s-a dovedit mai proaspătă şi ne-a marcat trei goluri. Eşec venit şi pe fondul oboselii acumulate, cu două antrenamente zilnice, în care jucătorii noştri se pregătesc exemplar. • CS Minaur Baia Mare (primele 60 de minute): Gudea – Lihet, Kiss, Borota, D. Sabadâş, R. Bandula, Bococi, Chiş-Toie, Brata, Balmoş, Moldovan. Au mai jucat în ultimele 30 de minute: E. Juhasz – Duruş, Roşca, D. Simion, Lupu, Piper, C. Tutuţa, Giurgiu, Stanciu, Taciuc, Boje.
În al doilea joc al zilei, cel cu formaţia din liga a II-a maghiară, Nyiregyhaza, disputat pe terenul sintetic al gazdelor, băimărenii au cedat cu scorul de 7-0 (2-0). CS Minaur, chiar dacă a început bine partida, şi a beneficiat de două ocazii, a pierdut clar acest duel, în dauna unui adversar aflat în plin campionat, cu un tonus excelent, diferenţa fiind făcută în mare parte în duelurile fizice. Şi în acest meci tehnicianul galben-albaştrilor a preferat să trimită toţi jucătorii în teren, nicidecum un „11” apropiat celui cu care va fi abordat returul, iar acest aspect a contat enorm în economia rezultatului final. • CS Minaur Baia Mare (primele 60 de minute): Gudea – Duruş, Roşca, D. Simion, Lupu, Piper, C. Tutuţa, Giurgiu, Stanciu, Taciuc, Boje. În ultimele 30 de minute: E. Juhasz – Lihet, Kiss, Borota, D. Sabadâş, R. Bandula, Bococi, Chiş-Toie, Brata, Balmoş, Moldovan.
CS Minaur îşi încheie cantonamentul din ţara vecină sâmbătă după-amiază, dar nu înainte de a mai disputa un joc amical, cu Nyirbator, formaţie din eşalonul trei.