Gabriel Liahovici, locul 1 la Cluj-Napoca

0
74

În perioada 16-22 februarie, la Cluj-Napoca s-a desfăşurat turneul de tenis de câmp dotat cu „Cupa Napoca”, la competiţia de seniori participând şi băimăreanul Gabriel Liahovici (CS Tenis Club Baia Mare). Parcursul acestuia a fost unul fără greşeală, Gabriel adjudecându-şi în final prima poziţie, după cele trei victorii repurtate. În primul tur, Gabriel a avut tur liber, iar în turul secund, contând pentru sferturile de finală, băimăreanul a trecut de Ion Straciuc (CSM Oradea), 6-2, 6-1. A urmat penultimul act, unde Gabriel l-a avut ca adversar pe David Cercel, pe care l-a eliminat rapid, după 6-1, 6-2. În finală, Gabriel Liahovici a luptat pentru primul loc împotriva lui Adrian Şimon. Primul set a fost dominat copios de băimărean, câştigat cu 6-1, iar în setul secund, la scorul de 2-1 pentru sportivul nostru, adversarul acestuia a abandonat din cauza unei accidentări.
Gabriel Liahovici va lua parte, la acest final de săptămână, la un alt turneu rezervat seniorilor, la Cupa Mărţişor de la Oradea.