O primă parte pozitivă, o repriză secundă modestă

0
90

• CS Măgura Cisnădie – CS Minaur Baia Mare 27-26 (14-12) •

Minaur Baia Mare a irosit șansa de a face rocada în clasament cu CS Măgura Cisnădie, gruparea sibiană trecând ieri, în cadrul etapei 18 din Liga Florilor, de formația antrenată de Costică Buceschi cu 27-26 (14-12). Oaspetele au făcut o primă repriză bună, conducând în cele mai multe momente, însă pe finalul acestuia fetele noastre au comis erori neforțate, în special pe atac, unde nu am avut răbdare să construim. În schimb, partea secundă a aparținut Măgurii, care a avut o diferență și de cinci goluri, băimărencele au încercat să revină, s-au apropiat la trei goluri cel mai mult, dar portarul Voicu, barele și greșelile individuale au făcut ca cele trei puncte să fie acontate de gazde. Minaur nu se mai poate gândi acum la un loc de cupă europeană, ci doar la o poziție între primele opt echipe, cel mai realist în acest moment.
Băimărencele au început promițător disputa cu Cisnădie, s-a luptat de la egal la egal cu un adversar cu o mai mare experiență în primul eșalon, și s-a aflat la conducere în multe perioade în cele 30 de minute. Minaur a avut o diferență de două goluri multe minute, 4-6 (13), 5-7 (14), 6-8 (18), 7-9 (19). Trei goluri consecutive o aduc pe Măgura în avantaj, 10-9 (21), care nu-l mai cedează până la pauză, când are două lungimi în față, 14-12. Sibiencele rămân constante și în debutul părții secunde, desprinzându-se în primă fază la trei goluri, 16-13 (34), ca apoi la patru, 19-15 (39). Diferența crește inclusiv la plus cinci, 22-17 (45), 24-19 (48). Elevele lui Costică Buceschi dau semne că ar putea reveni, când se apropie la trei goluri, 27-24 (54). Chiar dacă gazdele nu mai înscriu până la final, nici oaspetele nu găsesc drumul către poarta adversă până în ultimul minut, când înscriu de două ori, dar fără a mai putea spera la minim un punct. Măgura Cisnădie învinge cu 27-26 și urcă pe podiumul Ligii Florilor, iar CS Minaur Baia Mare rămâne momentan pe locul cinci. • Arbitri: Marian State (Buzău) și Marius Ghiorghișor (București). Observator FRH: Doru Manea (București). • Aruncări de la 7 m: 5-4 (transformate: 4-2; au ratat: Țiplea, respectiv Lisewska și Rysankova). Minute de eliminare: 6-6. • CS Măgura Cisnădie: Voicu (13 interven­ții), Dias Moreschi, Pașca (3 intervenții, a apărat 2 de 7 m) – Țiplea 10 (4 din 7 m), Araujo 5, Moldovan 5, Da Silva 3, Apetrei 2, Gatzel 2, Petrescu, Simion, Hoha, Tomescu, Boljevic, Iuga. Antrenor: Alexandru Veber. • CS Minaur Baia Mare: Enache (4 intervenții), Medvedova (4 intervenții) – Burlachenko 7, Seraficeanu 4, Lisewska 4 (1 din 7 m), Shteriova 3, Cîrstea 3, Rysankova 3, Tecar 1 (din 7 m), Orșivschi 1, Polocoșer, Bondar. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.